Scinet.cz » Články

Téma: Evropská komise

Internet, IT/Počítače, Kauzy »

[ 21.12. 2009 ]
Microsoft musí podpořit Firefox, Operu a jiné. Komise s ním končí řízení

Spor mezi Evropskou komisí a společností Microsoft kvůli integraci Internet Exploreru do Windows skončil. Evropský regulátor přijal nabídku Microsoftu: ve Windows nebude privilegován Internet Explorer, ale uživatel si při instalaci systému bude moci zvolit prohlížeč webu z nabídky, tzv. ballot screen.
Microsoft se tak vyhnul další pokutě, která mu od Evropská komise hrozila. Dosud mu bylo kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu uloženo zaplatit kolem 1,7 miliardy euro, více než 43 miliard korun.
Na obrazovce s výběrem prohlížečů bude celkem dvanáct dostupných programů, z čehož na prvních …

IT/Počítače, Kauzy, Zprávy »

[ 16.11. 2009 ]
Historická dohoda mezi Intelem a AMD: „Co jsme si, to jsme si“

Mezi konkurenčními firmami AMD a Intel došlo k průlomové dohodě: oba výrobci počítačových čipů ukončí své dosavadní spory a vymění si patenty na dobu pěti let. Intel v rámci vyrovnání svému sokovi zaplatí 1,25 miliardy dolarů, v přepočtu více než 21 miliard korun.
Intel souhlasil i se změnou svých obchodních praktik, za které je kritizován a kvůli kterým je v Evropské unii i Spojených státech vyšetřován. Regulátorům se nelíbí hlavně to, že Intel podplácel počítačové výrobce, kteří na trh úmyslně neuváděli počítače s konkurenčními procesory AMD. …

IT/Počítače, Kauzy, Kavárna, Zprávy »

[ 6.8. 2009 ]
Evropské Windows 7 nakonec nevyjdou

Spor mezi Evropskou komisí a Microsoftem kvůli Internet Exploreru přinesl další změnu. Microsoft oznámil, že evropskou verzi Windows 7 stahuje z návrhu.
Společnost Microsoft Evropské komisi a také svým partnerům a počítačovým výrobcům vyhověla – oznámila, že do Evropské unie nebude dodávat okleštěné Windows 7 E, jež by neobsahovaly Internet Explorer. Původní návrh redmondské společnosti, jak vyjít vstříc Komisi, která s Microsoftem kvůli jeho webovému prohlížeči integrovanému do Windows vede antimonopolní řízení, tak stahuje z programu a překvapivě souhlasí s návrhem společnosti Opera a dalších stran …

IT/Počítače, Kauzy, Kavárna, Komentáře »

[ 13.6. 2009 | Komentářů (4) ]
Vůbec nic se nezmění. Internet Explorer ve Windows bude

(Aktualizováno 15.6.) V posledních dnech je v IT médiích i na IT blozích živo. Kdo nekomentuje nejnovější události v souvislosti s antimonopolním řízením, které proti Microsoftu vede Evropská komise, jako by nebyl… A co lidem vadí? To, že než aby redmondská firma čekala na verdikt Komise, sama (a to už podruhé) udělala zásadní krok, kterým chce zabránit budoucím problémům s evropským zákonem — oznámila, že do Evropy se Windows 7 budou dodávat bez Internet Exploreru.
Nejprve čtěte: Windows 7 v EU bez internetového prohlížeče. Evropská komise …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 12.6. 2009 ]
Windows 7 v EU bez internetového prohlížeče. Evropská komise i Opera to odmítají

Společnost Microsoft učinila další rozhodnutí ve věci antimonopolního řízení, které s ním vede Evropská komise, jež ho obviňuje ze zneužití monopolního postavení na trhu. Komise už zkraje letošního roku došla k závěru, že Microsoft od roku 1996 integrací webového prohlížeče Internet Explorer do prostředí operačního systému Windows porušuje pravidla hospodářské soutěže Evropské unie. I když Komise svůj verdikt nad redmondskou společností ještě nevyřkla, Microsoft oznámil, že Windows 7 se v Evropě budou prodávat bez Internet Exploreru, čímž považuje tento bod celého problému za vyřízený.
Evropské …

IT/Počítače, Kavárna »

[ 3.6. 2009 ]
Firefox i Opera ve Windows povinně, ať chcete nebo ne

Evropská komise bude po Microsoftu pravděpodobně chtít, aby jeho operační systém Windows neměl předinstalovaný jen webový prohlížeč Internet Explorer, ale i konkurenční produkty jako Firefox a Operu.
Softwarová společnost Microsoft v současnosti čelí antimonopolnímu řízení v Evropské unii. Evropská komise ji viní z porušování pravidel hospodářské soutěže EU kvůli tomu, že do svého operačního systému Windows integrovala webový prohlížeč Internet Explorer.
Po měsících debat, jak by evropský regulátor chtěl Microsoft „potrestat“ po technické stránce, se už objevují první zprávy na toto téma, které do velké míry míchají …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 22.5. 2009 ]
Microsoft se odmítá dostavit na slyšení u Evropské komise

Společnost Microsoft se nedostaví na slyšení konané v rámci antimonopolního řízení, které s ním vede Evropská komise. Svou neúčast zdůvodňuje tím, že v plánovém termínu nebudou na slyšení přítomni důležití členové Komise, kteří míří na mezinárodní konferenci ICN v Curychu.
Evropská komise redmondskou společnost obviňuje ze zneužívání monopolního postavení na trhu. Microsoft se ho měl dopustit tím, že do operačního systému Windows integroval webový prohlížeč Internet Explorer, čímž měl poškodit konkurenční firmy. Komise stání naplánovala na dny od 3. do 5. června, během kterých měl …

IT/Počítače, Kauzy, Zprávy »

[ 13.5. 2009 ]
Intel dostal nejvyšší pokutu v historii

Evropská komise udělila společnosti Intel historicky vůbec nejvyšší pokutu. Výrobce čipů má za porušování pravidel hospodářské soutěže EU zaplatit 1,06 miliardy eur, téměř 29 miliard korun).
Eurokomisařka Neelie Kroesová prohlásila, že účelem antimonopolního řízení hlavně  bylo v budoucnu ochránit spotřebitele v Evropské unii. „Intel poškodil miliony zákazníků v Evropské unii,“ řekla.
Komise došla k závěru, že Intel se proti pravidlům hospodářské soutěže provinil tím, že uplácel počítačové výrobce, aby nevyráběli počítače s procesory konkurenční firmy AMD. Kromě toho měl počítačové firmy uplácet za úplné zastavení či brzdění …