Scinet.cz » Články

Téma: Matematika

IT/Počítače, Kavárna, Nepřehlédněte, Tipy a triky, Věda »

[ 17.4. 2011 | Komentář (1) ]
Matematika na počítači aneb Skvělé matematické systémy zdarma

Svět matematických systémů není složen jen z těch zvučných jmen známých komerčních programů, které jsou finančně dost nákladné. Matematici, fyzici a další vědci mají k dispozici řadu výkonného softwaru zcela zdarma. Snad někomu náš malý návod, co „vše“ lze bezplatně využívat na osobním počítači.
Začněme tím jednodušším – v tom smyslu, že takové matematické nástroje se hodí všem uživatelům, kteří tu a tam potřebují něco spočítat, nakreslit grafy apod., aniž by měli sebemenší znalosti skriptování v různých matematických a programovacích jazycích.
Ikonou mezi bezplatnými matematickými nástroji je …

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 30.7. 2010 | Komentářů (6) ]
V zajetí počítačových modelů: Zachráníme planetu, když celý svět bude bílý

Letos v únoru vydalo UCAR (University Corporation for Atmospheric Research), konsorcium desítek amerických univerzit, tiskovou zprávu „Počítačový model ukazuje, že bílé střechy mohou s úspěchem ochladit města“. To, co je každému člověku jasné od útlého dětství, museli vědci z daného projektu složitě modelovat na superpočítači ve výpočetním středisku NCAR (Národní centrum pro výzkum atmosféry) – tedy to, že černé objekty absorbují více záření než objekty bílé (vždyť proto jsou černé).
Je zarážející a znepokojivé zároveň, jakou roli dnes hraje oblast počítačového modelování i při politických …

IT/Počítače, Kavárna, Věda »

[ 25.6. 2010 ]
Rekordně rychlý kvantový generátor náhodných čísel

V krátkém časovém rozmezí padly dva rekordy v rychlosti generování náhodných čísel pro přípravu bezpečných šifrovacích klíčů. Nejprve tým amerických vědců se dostal k rychlosti 100 Mbit/s, teď Čína hlásí několikanásobné překonání rychlosti. Jejich technika generuje náhodná čísla rychlostí 300 Mbit/s a navíc technologické provedení slibuje brzké nasazení do moderních elektronických zařízení.
Minulý týden jsme si povídali o zajímavém tvrzení, že několika odborníkům se podařilo hacknout komerční systém pro distribuci kvantového klíče k šifrování/dešifrování zpráv.
Jak jsme viděli, tvrzení bylo odvážnější a závažnější než skutečnost. Nebyly zpochybněny …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 12.12. 2009 | Komentářů (8) ]
Stephen Wolfram: Chci najít fundamentální teorii fyziky

Světoznámý vědec, autor řady důležitých prací, i kontroverzních myšlenek hrajících na nervy mnohých matematiků a fyziků – ale také úspěšný podnikatel, zakladatel firmy Wolfram Research, v níž se vyvíjí sofistikovaný matematický systémem Mathematica. Zázračné dítě, ale podle jiných také člověk s nezměřitelným egem, v jehož žáru jako papír v okamžiku shoří i ego Rathovo. Takový je Stephen Wolfram, jenž v posledních měsících vzbuzuje zájem médií kvůli průlomové online službě Wolfram|Alpha, výpočetnímu systému odpovídající na dotazy položené v lidském jazyce.
Na webu časopisu New Scientist vyšel před …

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 29.11. 2009 | Komentářů (6) ]
Připravíme vás o peníze. Snadno, rychle a přes internet

Jak vyzrát na internetové kasino? Tím, že ho budeme ignorovat.

Máte-li pár minut, můžete díky radám slibujících snadné výhry v online kasinech přijít o závratné sumy. Přitom obrana je tak snadná: nevěřit hloupým řečem o systémech sázení. Že „nejspolehlivější“ a „nejefektivnější“ systém pro sázení na ruletě je jen snůška hloupostí, se přitom můžete přesvědčit jednoduchým výpočtem.
Pysktisk, známý spíše jako Facebook, je ochromnou sběrnou osobních dat lidí, kteří ochotně předávají firmám o sobě naprosto vše, nejčastěji formou kvízů (zda jsou lampy, nebo lopaty a jiné důležité …

Věda »

[ 29.7. 2009 ]
Do Prahy míří světoznámí matematičtí fyzici, přijede i Steven Weinberg

3. srpna bude v pražském kongresovém centru Clarion zahájena 16. mezinárodní konference o matematické fyzice. Celosvětově nejvýznačnější setkání matematických fyziků se koná co tři roky a letos potrvá do 8. srpna. Zúčastnit se ho má téměř sedm stovek vědců. Konferenci zahájí předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.
„Matematická fyzika je vědní disciplína zabývající se rozhraním mezi matematikou a fyzikou. Čeští vědci jsou v tomto oboru aktivní, například skupina matematické fyziky v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR se zabývá teoretickým rozborem miniaturních polovodičových a jiných struktur, …

Internet, IT/Počítače, Věda »

[ 21.5. 2009 | Komentářů (2) ]
Revoluce ve vyhledávání informací. Výpočetní systém Wolfram|Alpha spuštěn

V pátek 15. května byl veřejnosti zpřístupněn nový „vyhledávač“ Wolfram|Alpha. Oficiálně byl spuštěn toto pondělí a okamžitě zaplnil titulní stránky mnoha IT i vědeckých médií. Netrpělivě očekávaný nástroj pro zcela nový způsob práce s webem a informacemi od proslulého vědce je tak konečně na světě.
Třebaže Wolfram|Alpha je ve svých naprostých počátcích, svou sílu už ukazuje v mnoha směrech. Že ovlivní způsob práce s informacemi na internetu, je neoddiskutovatelné. Bohužel se potvrzuje, že dřívější novinářská masáž plná omylů mu spíše škodí. Wolfram|Alpha má toho hodně co …

Věda »

[ 10.4. 2009 ]
Silnější vyhledávání slov pomocí nové matematické techniky

Síla a přesnost internetových vyhledávačů by mohla vzrůst díky aplikaci určitých matematických technik používaných například při zkoumání neuspořádanosti v kvantových systémech. Příslušné matematické postupy jsou totiž s to podchytit důležité struktury ve velkých souborech dat — tedy i na webových stránkách a v textových dokumentech.
S odvoláním na článek z Physical Review o tom informuje časopis New Scientist.
Současné vyhledávače při analýze textu za jedno z kritérií důležitosti slov považují  jejich četnost. Ta je srovnávána s četností daných slov v běžných textech, a jestliže se nějaké slovo …