Scinet.cz » Články

Téma: Technologie

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 9.7. 2010 ]
Pedesis: program, který řekne, zda netrpíte depresí

Software z izraelské univerzity je prý schopný analyzovat psaný text a říct, zda autor netrpí depresí a jestli nemá sklony k sebevraždě.
„Jsi nějaká přešlá.“
„Člověče, já mám asi tu – depresi.“
„No, mě už taky všechno sere.“
(Divoké včely)
Řada čtenářů za ta léta patrně zná můj postoj vůči tomu, jak novináři často automaticky přetiskují tiskové zprávy. Nemám to rád, bezduché kopírování textů, které jsou posléze vydávány jako autorské články, mi přijde přinejmenším hloupé – ale dnes udělám tak trochu výjimku. A to proto, že text tiskového oddělení Ben-Gurion …

IT/Počítače, Kavárna, Věda »

[ 25.6. 2010 ]
Rekordně rychlý kvantový generátor náhodných čísel

V krátkém časovém rozmezí padly dva rekordy v rychlosti generování náhodných čísel pro přípravu bezpečných šifrovacích klíčů. Nejprve tým amerických vědců se dostal k rychlosti 100 Mbit/s, teď Čína hlásí několikanásobné překonání rychlosti. Jejich technika generuje náhodná čísla rychlostí 300 Mbit/s a navíc technologické provedení slibuje brzké nasazení do moderních elektronických zařízení.
Minulý týden jsme si povídali o zajímavém tvrzení, že několika odborníkům se podařilo hacknout komerční systém pro distribuci kvantového klíče k šifrování/dešifrování zpráv.
Jak jsme viděli, tvrzení bylo odvážnější a závažnější než skutečnost. Nebyly zpochybněny …

IT/Počítače, Kavárna, Věda »

[ 18.6. 2010 ]
Selhala nejbezpečnější technika pro přenos informací?

Kvantová kryptografie představuje oblast s největším příslibem k perfektnímu zabezpečení informací. Přírodní zákony, na kterých stojí, totiž nejdou ošálit. Nicméně podle zpráv z minulých týdnů se trojici fyziků údajně podařilo tvrzení o dokonale bezpečném přenosu vyvrátit. Tvrdí, že v komerčním systému pro kvantově zabezpečený přenos informací našli chybu, která útočníkovi zaručí, že nebude odhalen.
Kvantová kryptografie je moderní vědou, jež se zabývá co možná nejdokonalejším utajením přenášených informací – od ostatních oblastí kryptografie se liší tím, že metody šifrování se v ní zakládají na přírodních zákonech. …

Věda, Zprávy »

[ 28.5. 2010 | Komentářů (5) ]
Dosaženo kvantové teleportace na 16 km

Čínským fyzikům se podařilo teleportovat kvantovou informaci mezi fotony (částicemi světla) na vzdálenost 16 km. Ve skutečnosti nešlo o teleportaci částic, jak si to běžně představujeme, ale o přenos kvantových stavů. Přenesou-li fyzici stav jedné částice na druhou částici, částice v cíli je de facto částicí startovní. Kvantová teleportace se odehrává okamžitě, a to díky jevu zvanému kvantová propletenost. Jsou-li dvě částice kvantově propletené, tak ať jsou od sebe libovolně vzdálené, každá z nich okamžitě ví, co dělá ta druhá. Tento jev, se kterým se …

Věda, Zprávy »

[ 15.4. 2010 | Komentářů (7) ]
Zázrak: Solární elektrárny produkují elektrickou energii i v noci

Španělské solární elektrárny umí úžasné věci. I v noční době jsou s to do elektrické sítě dodávat energii. Provozovatelé však nevynalezli nový typ fotogalvanických článků schopných zužitkovat světlo hvězd nebo svit Měsíce – prostě se uchýlili k podvodu. Do sítě dodávali elektrickou energii generovanou naftovými agregáty, tedy obyčejným spalováním fosilního paliva. O případu jako první informoval španělský deník El Mundo.
Audit odhalil, že solární zařízení produkovala elektřinu i mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní. Mezi listopadem 2009 a letošním lednem – tohoto období se audit týkal …

Věda, Zprávy »

[ 26.2. 2010 ]
Éra, kdy počítače snadno převedou řeč do textu, se blíží, slibuje Intel

(Tisková zpráva společnosti Intel) Texty v češtině lze vytvářet už pouze diktováním do mikrofonu. Tuto zprávu přivítali všichni, kdo nemají rádi „datlování“. Alternativa k psaní na klávesnici již bezmála dva roky významně usnadňuje práci všem, kteří vytvářejí delší texty s pomocí NewtonDictate, nejvýkonnějšího systému pro rozpoznávání hlasu a přepis lidské řeči do textové podoby v češtině. Vyvinula ho společnost Newton Technologies společně s týmem vědců na Technické univerzitě v Liberci se záměrem, že své primární zákazníky najde zejména v oblasti soudnictví a advokacie, státní správy, zdravotnictví či médií, což se v praxi potvrzuje.
Teprve současný …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 31.12. 2009 | Komentář (1) ]
Před 10 lety měl kolabovat svět kvůli chybě Y2K, „chybě počítačů“

Je to přesně deset let, co ve světě vrcholily přípravy na půlnoc, jíž měl začít rok 2000. Moderní informační a elektronický věk nepamatuje větší návaly katastrofických zpráv o kolapsu přístrojů, sítí a všeho elektronického. „Problém roku 2000“ byl spíše než reálnou hrozbou jen další z novinářských dojných krav a generátor miliardových útrat.
Pro „pamětníky“ to zní opravdu neuvěřitelně, že je to již deset let, co jsme se připravovali na rok 2000. Jistě si tu a tam mnozí zavzpomínají na dobu, kdy jako děti ve školce nebo …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 12.12. 2009 | Komentářů (8) ]
Stephen Wolfram: Chci najít fundamentální teorii fyziky

Světoznámý vědec, autor řady důležitých prací, i kontroverzních myšlenek hrajících na nervy mnohých matematiků a fyziků – ale také úspěšný podnikatel, zakladatel firmy Wolfram Research, v níž se vyvíjí sofistikovaný matematický systémem Mathematica. Zázračné dítě, ale podle jiných také člověk s nezměřitelným egem, v jehož žáru jako papír v okamžiku shoří i ego Rathovo. Takový je Stephen Wolfram, jenž v posledních měsících vzbuzuje zájem médií kvůli průlomové online službě Wolfram|Alpha, výpočetnímu systému odpovídající na dotazy položené v lidském jazyce.
Na webu časopisu New Scientist vyšel před …