Scinet.cz » Články

Téma: Hudba

IT/Počítače, Kauzy »

[ 3.4. 2011 | Komentářů (3) ]
Nahrávací společnosti požadují za sdílení hudby odškodné ve výši až 1,3 biliardy korun

Americká asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) chce po společnosti Lime Wire za umožnění sdílení audio nahrávek přes stejnojmenný program odškodnění ve výši až 75 bilionů amerických dolarů — v přepočtu tedy 1,3 biliardy korun.
Jestli se vám zdá požadavek a výše způsobených ztrát absurdní, nejste sami, stejně to vidí i americký federální soud.
LimeWire je multiplatformní aplikace (pro Windows, Mac OS X, Linux) určená pro výměnu dat mezi uživateli (P2P), využívající mj. také bittorrentový protokol. Americká asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) proti sdílení hudebních souborů samozřejmě urputně zbrojí — …

Kavárna, Komentáře »

[ 26.3. 2010 | Komentářů (3) ]
Filmový i hudební průmysl je nenažraný. A ulhaný

České deníky minulý týden přinesly články, že Evropané nelegálním stahováním způsobili škody ve výši 10 miliard eur, více než 250 miliard korun. Tuto tiskovou zprávu Mezinárodní obchodní komory (ICC) svorně přetiskly Lidové noviny, Právo/Novinky.cz a další. Zpráva vyšla tak, jak byla tiskovým oddělením ICC a ČTK poslána – bez jediného rozumového pochodu redakcí.
„Evropané v roce 2008 stáhli z internetu nelegálně hudbu, filmy a další soubory celkem za deset miliard eur (přes 250 miliard korun). Do roku 2015 tak …

Kauzy, Kavárna »

[ 10.12. 2009 ]
Student zaplatí 12 milionů korun za písničky, potvrdil soud

Soudkyně federálního soudu v Bostonu potvrdila rozhodnutí ve věci nelegálního stahování a sdílení třiceti hudebních skladeb – student Bostonské univerzity Joel Tenenbaum má zaplatit 675 tisíc amerických dolarů, v přepočtu takřka 12 milionů korun.
Soudkyně Nancy Gertnerová sice případ formálně ukončila, nicméně vyjádřila své velké znepokojení nad astronomickými odškodněními, které zábavní firmy mohou jako náhradu škody vymáhat od lidí, kteří porušili autorský zákon, například sdílením takto chráněno materiálu. Uvedla, že soud chtěl vzít v úvahu argumenty obhajoby ohledně fair use, „patřičného užívání“ nebo „nakládání“ s autorsky …

Kauzy, Telekomunikace, Zprávy »

[ 2.11. 2009 | Komentář (1) ]
Protipirátská unie má žně: Pirátská kabelovka a Jacksonovo This Is It na mobilu

Česká protipirátská unie na svém webu informuje o několika případech porušování autorského zákona a práv souvisejících. Prvním případem je odhalení a obvinění provozovatele „pirátské“ kabelové televize, další souvisejí s nedovoleným pořizováním záznamu z kina, jmenovitě nového snímku This Is It.
Pětadvacetiletý muž z Českých Budějovic byl obviněn z trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Podle jihočeských kriminalistů se měl provinit zprostředkováním nelicencovaného digitálního televizního vysílání. Za to mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky, peněžitý trest …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 31.5. 2009 ]
Jednotný online prodej hudby se blíží

Online nákup hudby by již neměl být vázán na jednotlivé státy. Držitelé autorských práv k hudebním dílům jsou blízko dohodě, která umožní, aby si uživatelé mohli koupit online hudbu ve všech členských státech Evropské unie. Uvádí to Česká tisková kancelář na svém webu FinančníNoviny.cz s odvoláním na článek v ekonomickém listu The Wall Street Journal.
Dohoda o poskytování panevropské licence znamená, že zájemci o hudbu (v podobě mp3, resp. wma) už nebudou vázáni na obchodníka ve své zemi, ale nahrávky si budou moci zakoupit ve všech …

Internet, Kauzy, Kavárna »

[ 26.2. 2009 ]
Last.fm prý pomůže chytit hudební piráty

Na internetu už nějakou dobu koluje nové, ještě nevydané, album skupiny U2. Objevily se zprávy, že aliance RIAA půjde po lidech, kteří je mají a ještě se jím chlubí v sociální síti, která zaznamenává přehrávané skladby.
Řada českých deníků v minulém týdnu přinesla opravdu „šokující“ zjištění. Hudebním pirátům se dostalo do rukou ještě nevydané album jedné z nejslavnějších kapel současnosti, irské formace U2, a už je volně stažitelné z internetu.
První otázkou vůbec je, proč média takovéto zprávy vydávají a označují za exkluzivní či šokující. Únik alb …

Kauzy, Kavárna, Komentáře »

[ 23.7. 2008 | Komentářů (2) ]

Ministerstvo kultury České republiky odmítlo snížit autorské poplatky, které se odvádějí při nákupu prázdných CD a DVD. Na druhou stranu zaplatíme méně za flash a externí pevné disky. 
O připravované ministerské vyhlášce informovala 19. července ve svých Televizních novinách televize Nova.
Presumpce viny
Autorské poplatky se odvádějí různým autorským svazům (fungujících na principu občanských sdružení) jako náhrada za případné škody spojené s pirátstvím. Fakticky tak v této oblasti platí presumpce viny: všichni odvádíme jakési pokuty, aniž jsme se ještě něčeho vůbec dopustili.
Tohle se nelíbí mnoha …

Internet, Zprávy »

[ 21.7. 2008 ]

Ne že bychom chtěli využít zbraní protipirátských organizací k poučování a zastrašování lidí, ale tentokrát je tato „hurázpráva“ pravdivá. Objevil se totiž nový typ viru, který se schovává v hudebních souborech s příponou mp3.
Nejde však o mp3 formát hudebních souborů, ale o zásobník ASF, který kromě zvukové stopy WMA obsahuje i přidaný obsah. Využívá se i pro streamování hudby a videa, může ale obsahovat i obrázek a vnořený hypertextový odkaz na webové stránky. Právě toho nový škodlivý software využívá.
Pokud si stáhnete z p2p sítě nakaženou …