Scinet.cz » Kauzy, Telekomunikace, Zprávy

Protipirátská unie má žně: Pirátská kabelovka a Jacksonovo This Is It na mobilu

2.11. 2009, Oldřich Klimánek

Česká protipirátská unie

Česká protipirátská unie na svém webu informuje o několika případech porušování autorského zákona a práv souvisejících. Prvním případem je odhalení a obvinění provozovatele „pirátské“ kabelové televize, další souvisejí s nedovoleným pořizováním záznamu z kina, jmenovitě nového snímku This Is It.

Pětadvacetiletý muž z Českých Budějovic byl obviněn z trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Podle jihočeských kriminalistů se měl provinit zprostředkováním nelicencovaného digitálního televizního vysílání. Za to mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky, peněžitý trest do maximální výše 5 milionů korun a propadnutí věci.

Kriminalisté zjistili, že od loňského července do letošního října zprostředkoval minimálně osmdesáti uživatelům digitální televizní vysílání.

„K televiznímu přijímači zájemce připojil za částku 5 000 korun koncové zařízení umožňující příjem programů satelitní i pozemní digitální televize. Následně prostřednictvím lokální internetové sítě, kterou provozuje občanské sdružení, jehož je statutárním zástupcem, umožnil za měsíční paušální poplatek až 150 korun zájemcům nekódovaný příjem více než 90 programů. To vše, jak zjistila na vyžádání policie Česká protipirátská unie, bez souhlasu vysílatelů jednotlivých programů,“ uvádí Česká protipirátská unie. Takto si měl přijít na půl milionů korun. Jen společnost HBO Česká republika způsobenou škodu vyčíslila na částku kolem 230 tisíc korun.

Další dva případy mají společného jmenovatele: snímek Micheal Jackson’s This Is It. Záznam v kinech si postupně natočili dva lidé – asi dvacetiletou fanynku, která si pořídila záznam na mobilní telefon, zatkli policisté v jihlavském multikině Cinestar. Česká protipirátské unie říká, že mladé ženě za její jednání hrozí – stejně jako výše zmíněnému poskytovateli kabelové televize – až dva roky vězení a vysoký peněžitý test. Nic na tom nemění ani fakt, že záznam si s největší pravděpodobností pořídila pouze pro sebe na památku. Těžko by nekvalitní záznam mohl sloužit k dalšímu šíření, natož s vidinou jakéhokoli zisku.

„Premiérově uváděné filmy se nezřídka stávají cílem pirátů a my vysoce oceňujeme profesionální postup zaměstnanců kina a policie,“ sdělila Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie.

Mnohem více práce měli zaměstnanci českobudějovického multikina Cinestar. Tamní divák si záznam téhož filmu natáčel na digitální fotoaparát a když se jej zaměstnanci pokusili zadržet, nastříkal jim do obličeje slzný plyn. Útočníka se poté podařilo za pomoci dalšího člověka zpacifikovat.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (1) »

  • Filip napsal:

    Dost trapné, takzvaná protipirátská opatření začínají nabývat protiústavních rozměrů. Mluvím samozřejmě o těch nebožácích kolem MJ. Vždyť je to tak trapné! Zatýkat, fyzicky napadat! FUJ! Kdo byl vlastně útočník v tom kině? Tohle už přesahuje všechny meze! Nakonec nadnárodní mašinérie bude dělat z našinců zase udavače a důvěrníky! Nehledě na to, že autorská práva jsou porušována dnes a denně, ale pokud se nejedná o nadnárodní humus, tak to nikoho nezajímá! Měli by ste se stydět!


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.