Scinet.cz » Články

Téma: Sítě

Internet, Telekomunikace »

[ 22.11. 2010 ]
Rychlejší internet: Začíná nasazování sítí s rychlostí 100 Gbit/s

Organizace Internet2 oznámila nastartování stavby nové národní sítě GigE (Gigabit Ethernet) s rychlostí 100 Gbit/s.
Nová stogigabitová síť představuje podle Internet2 jednu z nejsofistikovanějších sítí určených primárně pro výzkumné a vzdělávací účely. Její přednosti si budou moci vychutnat obyvatelé Spojených států, kde poslouží zejména výzkumným ústavům a univerzitám, ale o její část projevila zájem i soukromá sféra. Po dokončení by síť mohla sloužit také rozličným institucím na různých částech severoamerického kontinentu.
Očekává se, že stavba sítě potrvá do roku 2013.
Standard IEEE P802.3ba pro 40 Gigabit Ethernet a …

Internet, IT/Počítače, Telekomunikace »

[ 30.10. 2010 | Komentář (1) ]
Google začne testovat domácí přípojky s rychlostí 1 Gbit/s

Společnost Google oznámila, že brzy začne s testování internetových přípojek s nominální rychlostí 1 Gbit/s mimo svůj kampus. První zkušební lokalitou je Stanford ležící jen několik kilometrů od centrály společnosti. O „beta“ provozu sítě informoval na firemním blogu produktový manažer Googlu James Kelly.
Google plány o spuštění nových experimentálních optických sítí světu představil začátkem letošního roku. V únoru firma oznámila, že jejím cílem je připravit koncept moderního broadbandu a internetové přípojky s rychlostí až 1 Gbit/s zavést i do domácností.
Nové optické technologie, které mají v blízké …

Internet, IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 15.10. 2010 | Komentářů (4) ]
Viceprezident Microsoftu: Mají-li vaše Windows vir, nedostanete se na internet

Vysoký představitel společnosti Microsoft navrhuje nový způsob, jak si poradit s napadenými operačními systémy Windows. Uživatelé, jejichž „počítače“ byly infikovány viry a různým jiným malwarem, by měli být odstřiženi od internetu.
Windows se od počátku své existence potýkají se záplavou virů, které je napadají. Škodlivého softwaru je slušná hromada, počet vzorků sžírající Windows činí řádově desítky milionů. Toto číslo narůstá každým dnem o další desítky tisíc. Loni, jak uvedla bezpečnostní softwarová firma Panda Security, každý den vznikalo 55 tisíc nových aktivních vzorků.
Microsoft kvůli problémů se zabezpečením …

Internet, IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 10.9. 2010 | Komentářů (2) ]
Přivítejte zpět pomalé přístroje, padající systémy, nedostupný internet a datové limity

Debaty o internetu a počítačích se v minulých letech točily stále kolem stejných témat. Bylo to pomalé rozšiřování vysokorychlostního připojení k internetu; vysoké ceny takového připojení, když už síť byla v dosahu; nedostačující datové limity a následná aplikace Fair User Policy. Dlouho jsme přežívali s vytáčeným připojením. Čekali na 17. hodinu a pak počítali minuty…

Ve světě Windows…
Spílali jsme i pomalým a nespolehlivým Windows. Ruce jsme lomili nad nedostatečnou a drahou operační pamětí, pomalými a kapacitně malými disky. Nové programy šité horkou nití bobtnaly a byly …

Internet, Kavárna, Telekomunikace »

[ 9.4. 2010 | Komentář (1) ]
Neutralitě internetu byla uštědřena další rána

6. dubna americký odvolací soud ve Washingtonu, D.C. rozhodl, že Federální komise pro komunikace (FCC) nemá právo nařizovat poskytovatelům internetového připojení, jak nastavovat své sítě. To, co teče přes infrastrukturu operátora, je plně v jeho moci. V zásadě tak soud odmítl principy „internetové neutrality“ (nebo také „síťové neutrality“).
Síťová neutralita říká, že lidem by neměl být upírán přístup k obsahu v celosvětové síti. Zastánci principů neutrality volají po tom, aby operátoři nijak nebránili svým klientům v přístupu k určitým webovým stránkám, službám, ale aby se také …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 1.12. 2009 ]
Hacker, milovník konspirací, bude vydán do USA

Gary McKinnon, jeden z mediálně nejznámějších hackerů, bude podle britských úřadů vydán do Spojených států. McKinnonovi se mezi lety 2001 a 2002 podařilo napadnout americké vládní a vojenské počítače.
McKinnon se hájil slovy, že nechtěl způsobit žádné škody a že hledal pouze tajné materiály o existenci mimozemských civilizací, ale americká strana mu jeho slova nevěří. Vyšetřovatelé totiž zjistili, že hacker v důležitých systémech Spojených států smazal skoro dva a půl tisíce uživatelských účtů, odstranil data z řady vojenských počítačů a zkopíroval citlivá data z počítačů armády, …

IT/Počítače »

[ 16.9. 2009 | Komentář (1) ]
Microsoft odmítá zalepit bezpečnostní díry TCP/IP ve Windows XP

Microsoft minulý týden oznámil, že dvě chyby v TCP/IP, které opravil 8. září v systémech Vista, Server 2003 a Server 2008, se záplat ve Windows XP nedočkají.
Redmondská firma přitom původně záplaty nechtěla vydat jen pro Windows 2000 Server SP4, ale na seznam nepodporovaných systémů přibyly i Windows XP, na které spoléhá stále většina uživatelů i firem.
„Mluvíme tady o kódu, který je starý 12 až 15 let — backportování takového kódu je v podstatě neproveditelné,“ řekl Adrian Stone ze společnost Microsoft během pravidelného Sucurity Bulletin …

Internet, Telekomunikace, Zprávy »

[ 18.4. 2009 ]
300 miliard euro do výstavby optických sítí

Generální ředitel T-Mobile ČR Roland Mahler se na semináři „Budoucí Evropa: Moderní komunikace pro každého“ nechal slyšet, že evropští operátoři musejí investovat 300 miliard euro (více než osm bilionů korun) do výstavby mezinárodní optické komunikační sítě. Tedy pokud nechtějí, aby se prohloubilo jejich zaostávání za Spojenými státy a Asií. Informovala o tom Česká tisková kancelář na svém serveru FinančníNoviny.cz.
Výše investic do rozvoje sítí rozpočítaná na hlavu se v Evropě pohybuje kolem dvou třetin výdajů ve Spojených státech. V případě větší podpory rozvoje sítí by do …