Scinet.cz » Články

Téma: Telefonování

Internet, Kavárna, Komentáře, Telekomunikace »

[ 17.9. 2010 ]
„Tak ahoj, ať neprovoláš.“ Aneb co jsme chtěli, to máme, co chceme, o tom nevíme

Minulý týden jsem byl upozorněn na blogový zápisek Tomáše Kaplera na serveru Lupa.cz. On to nebyl ani tak blogpost, jako jen přetištěná stížnost na naše tři mobilní operátory adresovaná Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. A to kvůli „možnému zneužití dominantního postavení“.

Čtenářům doporučuji si stížnost přečíst: zde.
Nechce-li se vám celá stížnost číst, pak jen zmiňme její podstatu. Panu Kaplerovi se nelíbí, že ani jeden z mobilních operátorů nenabízí „normální“ tarifikaci 1+1, ale hovory účtuje po minutách (60+60), nebo dokonce 120+60, 60+30, resp. 60+1. Připomíná, že nákupní cena …

Telekomunikace, Zprávy »

[ 30.11. 2009 ]
Chystá se příchod 4. mobilního operátora. ČTÚ vypíše tendr

Scinet.cz, DSL.cz – Čerstvý vítr do plachet trhu s mobilními službami by mohl vnést čtvrtý operátor. Myslí si to i Český telekomunikační úřad, který se chystá vypsat tendr na neobsazenou frekvenci. Výběrové řízení pro využití pásma GSM by mělo začít už v prvním čtvrtletí příštího roku. Na českém trhu se tak pravděpodobně objeví čtvrtý operátor, který může oživit trh s hlasovými a hlavně datovými mobilními službami a zároveň snížit jejich stávající ceny. Uvedl to týdeník Euro.
Soutěž o frekvenční pásmo 1800 MHz bude probíhat pravděpodobně formou …

Telekomunikace, Zprávy »

[ 24.11. 2009 ]
ČTÚ zase sníží poplatky za volání na mobily. Volání přesto nemusí zlevnit

Český telekomunikační úřad oznámil, že na červenec 2010 chystá další snížení propojovacích poplatků za volání do mobilních sítí. Od půlky příštího roku by poplatky, které si mezi sebou účtují mobilní operátoři, měly klesnout o 29 haléřů na 1,67 Kč. O zhruba stejnou částku by jejich výše měla znova poklesnout v lednu 2011.
Ačkoli Český telekomunikační úřad výši propojovacích poplatků snižuje v posledních letech pravidelně, rovněž v důsledku stížností Evropské komise, která je u nás považuje za přehnaně vysoké, ceny volání nikterak neklesají. Ke snížení cen za …

Internet, IT/Počítače, Telekomunikace »

[ 18.9. 2009 ]
Twitter začíná podporovat hlasové hovory

Počínaje dneškem je na sociální síti Twitter dostupná nová funkce: kontakty si mezi sebou mohou zdarma volat. Háček je v tom, že stejně jako textové zprávy i hlasové hovory budou spíše krátké – v trvání ekvivalentní délce tweetu – a hlavně je nutné mít účet u poskytovatele hlasové služby.
Služba je zatím v beta verzi a dostupná jen vybraným uživatelům.
Podporu hlasu do sítě Twitter poskytla kalifornská firma Jajah, která na trhu působí jako VoIP operátor. Hlasovou službu spustila pod názvem Jajah@call. Ta uživatelům Twitteru umožňuje bezplatné …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 2.9. 2009 ]
Stáhněte si: Vyšel nový Skype pro Linux

Vývojáři po více než roce vydali novou verzi komunikačního programu Skype. Dostupná je ale zatím jen beta verze – finální vydání může být stejně jako minule otázkou ještě několika měsíců.
Skype 2.1 beta obsahuje několik novinek a zásadních změn. Mezi ty hlavní patří:

Podpora HQ videa (vysoká kvalita obrazu s rozlišením 640×480 px).
Podpora zvukového kodeku SILK (nahrazuje SVOPC).
Přibyla podpora zvukového systému PulseAudio (poznámky viz níže).
Možnost posílání SMS zpráv.

Co se vylepšení útrob týče, došlo rovněž ke zlepšení zařízení fungujících s ALSA, což ocení například majitelé USB headsetů. Vývojáři …

Telekomunikace, Zprávy »

[ 17.8. 2009 | Komentář (1) ]
Mobilní volání je v Česku jedno z nejdražších

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uveřejnila na svých webových stránkách materiály týkající se cen mobilního telefonování v jednotlivých členských státech. Podle uveřejněných dat patří Česko k jedněm z nejdražších krajin.
Jak uvádí zpráva OECD, průměrný český zákazník za loňský rok za mobilní služby měsíčně zaplatil 40 dolarů (zhruba 720 Kč při současném kursu), což jej řadí na čtvrtou příčku mezi nejdražší země. Nejvíce zaplatili uživatelé ze Spojených států, kteří v průměru měsíčně za mobilní služby dají 53 dolary (960 Kč). Naopak nejlevnější mobilní …

IT/Počítače, Kavárna, Telekomunikace »

[ 30.7. 2009 | Komentářů (5) ]
Rio Media mění pravidla pro 802.VOX: Povinné plnění a přísnější tarifikace

Společnost Rio Media, nový majitel sítě 802.cz, se rozhodla pozměnit podmínky pro jednu z nejpopulárnějších VoIP služeb v Česku. Volání 802.VOX bude od půlky srpna zatíženo nezvyklou tarifikací a povinnou minimální provolanou částkou.
O budoucnost telefonní služby 802.VOX se zákazníci, soudě dle mnoha reakcí na internetových fórech, báli od chvíle, co byl koncem dubna oznámen příchod nového majitele. Internetovou telefonii od 802.cz používá více než 60 000 lidí, či lépe řečeno zhruba takový je počet aktivních čísel, takže diskusí na téma budoucí ceny a podmínky VOXu …

Internet, Kavárna, Telekomunikace »

[ 18.6. 2009 ]
Připojení 50 Mbps/10 Mbps, ale i podivné změny u telefonování

Tak nějak by se dala charakterizovat nabídka Rio Media, poskytovatele telekomunikačních služeb, ale hlavně investiční společnosti, která pohltila několik menších operátorů a která teď začíná „kopat optiku“.
O tom, jak se na českém trhu zničehonic vynořila nová společnost, jež se z počátku soustředila výhradně na akvizice menších a středních operátorů — v čemž hodlá pokračovat — jsme vás na našem serveru informovali nedávno. Viz článek RIO Media slibuje rychlé optické přípojky a HD kanály pro 100 tisíc lidí.
Největším překvapením bylo, když koncem dubna Rio Media odkoupilo …