Scinet.cz » Telekomunikace, Zprávy

Chystá se příchod 4. mobilního operátora. ČTÚ vypíše tendr

30.11. 2009, Scinet.cz

V Česku je jedno z nejdražších volání. (Ilustrační foto, Flickr)

Scinet.cz, DSL.cz - Čerstvý vítr do plachet trhu s mobilními službami by mohl vnést čtvrtý operátor. Myslí si to i Český telekomunikační úřad, který se chystá vypsat tendr na neobsazenou frekvenci. Výběrové řízení pro využití pásma GSM by mělo začít už v prvním čtvrtletí příštího roku. Na českém trhu se tak pravděpodobně objeví čtvrtý operátor, který může oživit trh s hlasovými a hlavně datovými mobilními službami a zároveň snížit jejich stávající ceny. Uvedl to týdeník Euro.

Soutěž o frekvenční pásmo 1800 MHz bude probíhat pravděpodobně formou aukce a nejspíše se ji nebudou moci účastnit stávající tři operátoři. Dveře zůstanou otevřené společnosti MobilKom provozující síť U:fon s technologií CDMA. Úřad tvrdí, že stát by na prodeji licence mohl získat stovky milionů korun.

Předseda ČTÚ pro Euro řekl, že nová síť by mohla fungovat na principu národního roamingu, sdílení částí existující infrastruktury ostatních operátorů. Telekomunikační úřad se v současnosti zabývá i otázkou, zda sdílení infrastruktury operátorům může nařídit v případě, že s ním budou otálet.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.