Scinet.cz » Články

Téma: Kybernetické útoky

IT/Počítače, Zprávy »

[ 13.3. 2011 ]
Hackeři pokořili Windows 7 i Mac OS X

5. ročník soutěže PWN2OWN začal. Souboj špiček na bezpečnost operačních systémů a webových prohlížečů přinesl hned poražené: Internet Explorer/Windows 7 a Safari/Mac OS X. Google Chrome nikdo nepřekonal.
Společnost Apple pár dní před zahájením klání uvolnila sadu bezpečnostních záplat pro webový prohlížeč Safari a operační systém iOS (verze 4.3 je již dostupná ke stažení). Opraveno bylo přes 60 objevených zranitelností, kterých by bylo možné zneužít k útokům na operačních systémy Mac OS X, iOS (mobilní verze), ale vlastně také Windows.
Tato sada aktualizací byla vydána docela krátce poté, …

IT/Počítače, Kauzy, Kavárna »

[ 16.1. 2011 ]
Čína údajně zneužívá přístupu ke zdrojovým kódům Windows, bojí se Washington

Podle zveřejněných depeší Spojené státy mají podezření, že čínská vláda spolupracuje s čínskými bezpečnostními a dalšími IT firmami, jež mají přístup ke zdrojovým kódům Windows. Stejné podezření se objevilo i v případě velice sofistikovaných útoků na infrastrukturu různých firem, z nichž nejněmější jsou útoky na sítě společnosti Google. A jak odhalila další depeše, za útoky skutečně stála Čína a špičky komunistické strany.
Bezpečnostní společnost McAfee už v lednu loňského roku, kdy se o útocích hodně diskutovalo, uvedla, že útoky na firmy Google, Adobe a mnoho dalších …

Internet, IT/Počítače, Zprávy »

[ 25.1. 2010 ]
Microsoft o zranitelnosti, přes kterou byl napaden i Google, věděl už dlouho

Je to již tak trochu ohraná píseň: Společnost Microsoft přiznala, že o zranitelnosti v Internet Exploreru, přes kterou byly napadeny mnohé společnosti po celém světě včetně Google nebo Yahoo, věděla už od srpna minulého roku.
Díru, která pomohla hackerům dostat se do sítí Googlu, v létě nahlásila Microsoftu izraelská společnost BugSec. Firmě není jasné, proč Microsoftu trvalo tak dlouho, než na ni zareagoval. Tak jako v řadě dalších případů se ledy pohnuly, až se objevily velké útoky na systémy dalších firem. Microsoft se hájí slovy, že …

Internet, IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 20.1. 2010 | Komentářů (3) ]
Microsoft navzdory vážným útokům tvrdí, že Internet Explorer patří mezi nejbezpečnější prohlížeče

Útoky na řadu firem po celém světě, včetně Google nebo Yahoo, jsou v poslední době mediálně nejznámějšími důsledky zranitelností, které sužují jak webový prohlížeč Internet Explorer, tak i samotné Windows. Microsoft v těchto dnech radí, jak zabránit napadení počítačů s jeho softwarem a zároveň poněkud alibisticky odkazuje na studie, podle nichž patří Internet Explorer mezi nejbezpečnější prohlížeče na trhu.
18. ledna společnost Microsoft vydala tiskovou zprávu, v níž dává několik rad, jak se bezpečně pohybovat na internetu. Její znění je následující:
Dne 14. ledna obdržel Microsoft upozornění …

Internet, IT/Počítače, Zprávy »

[ 18.1. 2010 ]
Google pod útoky z Číny. Končí s cenzurou

Společnost Google zareagovala na masivní útoky na firemní servery čínskými hackery razantně: oznámila, že již nebude cenzurovat výsledky hledání tak, jak si to Čína přeje. A to i za tu cenu, že by musela z čínského trhu odejít.
Útoky, v jejichž důsledku došlo ke zcizení duševního vlastnictví Googlu a napadení e-mailových schránek disidentů, jsou podle Googlu poslední kapkou. Výsledky vyhledávání z čínské mutace vyhledávače už nebudou filtrovány — cenzurovány byly zejména témata z oblasti lidských práv, kritiky čínské komunistické vlády aj. Podporu Googlu vyjádřila i další …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 1.12. 2009 ]
Hacker, milovník konspirací, bude vydán do USA

Gary McKinnon, jeden z mediálně nejznámějších hackerů, bude podle britských úřadů vydán do Spojených států. McKinnonovi se mezi lety 2001 a 2002 podařilo napadnout americké vládní a vojenské počítače.
McKinnon se hájil slovy, že nechtěl způsobit žádné škody a že hledal pouze tajné materiály o existenci mimozemských civilizací, ale americká strana mu jeho slova nevěří. Vyšetřovatelé totiž zjistili, že hacker v důležitých systémech Spojených států smazal skoro dva a půl tisíce uživatelských účtů, odstranil data z řady vojenských počítačů a zkopíroval citlivá data z počítačů armády, …

Internet, IT/Počítače »

[ 6.10. 2009 ]
Útok na Hotmail: hesla k desítkám tisíc účtů unikla na web

Na majitele e-mailových schránek populární služby Hotmail se snesla vlna phishingových útoků. Autorizační údaje k desítkám tisíc e-mailových účtů hlavně uživatelů z Evropy byly a možné zase jsou dostupné ke stažení na internetu.
První informace o útoku se internetovými vodami roznesly během včerejšího večera a Microsoft slíbil, že celý problém prošetří. Za pár hodin potvrdil: ano, údaje o účtech byly získány pomocí phishingových útoků.
„Víme o tom, že údaje některých zákazníků Windows Live Hotmail byly získány nelegálně a poté vystaveny na web,“ řekla tisková mluvčí společnosti Microsoft.
„Když …

IT/Počítače »

[ 11.7. 2009 ]
Microsoft: o kritické zranitelnosti opravdu víme déle než rok

Společnost Microsoft potvrdila, že o závažné bezpečnostní díře ví už minimálně šestnáct měsíců. Velké kritice se však brání slovy, že udělat záplatu „není jen tak“. Analytici a odborníci na počítačovou bezpečnost jsou z takového postoje Microsoftu nemile překvapeni.
V uplynulém týdnu se objevily informace, že Windows sužuje závažná zranitelnost, která útočníkovi umožňuje snadno získat kompletní kontrolu nad počítačem. K tomu stačí jen to, aby uživatel vstoupil na webovou stránku obsahující škodlivý kód. Díru v současnosti už útočníci zneužívají. Ovšem než  záplata vyjde, bude to „nějakou dobu“ …