Scinet.cz » Internet, IT/Počítače, Zprávy

Google pod útoky z Číny. Končí s cenzurou

18.1. 2010, Oldřich Klimánek

Společnost Google zareagovala na masivní útoky na firemní servery čínskými hackery razantně: oznámila, že již nebude cenzurovat výsledky hledání tak, jak si to Čína přeje. A to i za tu cenu, že by musela z čínského trhu odejít.

Útoky, v jejichž důsledku došlo ke zcizení duševního vlastnictví Googlu a napadení e-mailových schránek disidentů, jsou podle Googlu poslední kapkou. Výsledky vyhledávání z čínské mutace vyhledávače už nebudou filtrovány — cenzurovány byly zejména témata z oblasti lidských práv, kritiky čínské komunistické vlády aj. Podporu Googlu vyjádřila i další velká internetová společnost Yahoo, která se přiznala, že i ona byla terčem kybernetických útoků ze strany Číny.

Pikantní na celé situaci je i to, že útoky na Google probíhaly přes zranitelnost Internet Exploreru. Odborníci se proto ptají, proč firma nepoužívá ve svém prostředí vlastní prohlížeč Google Chrome, ale konkurenční Internet Explorer. Odpovědi jsou různé, avšak nejčastěji zaznívá to, že je normální, že firmy používají rozličné prohlížeče najednou. Navíc v operačních systémech Windows nelze zcela zabránit tomu, aby při určitých akcích byl Internet Explorer nebo jeho součásti spuštěny.

Bezpečnostní úřad nabádá nepoužívat Internet Explorer

Německý Úřad pro informační bezpečnost radí, aby lidé přestali používat webový prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu. A to do té doby, než firma vyvine a uvolní záplatu na díru, která tento prohlížeč sužuje a která umožnila masivní napadení Google a dalších společností čínskými hackery. Doporučení úřadu se týká všech verzí Internet Exploreru.

Microsoft s německým bezpečnostním úřadem nesouhlasí a uvádí, že normální uživatelé nemají důvod k obavám, jelikož útoky na Google a další firmy byly cílené a silně motivované. Obyčejným uživatelům prý postačí, když si nastaví bezpečnost Internet Exploreru na nejvyšší úroveň.

Oldřich Klimánek, Scinet.cz pro DSL.cz

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód