Scinet.cz » Články

Téma: Soukromí

IT/Počítače, Kauzy, Kavárna »

[ 12.6. 2011 | Komentář (1) ]
Facebook začal automaticky rozpoznávat obličeje a lidem na fotografiích přiřazovat jména

Sociální síť Facebook celosvětově spustila novou funkci – Facebook díky softwaru pro rozpoznání tváří zjistí, kdo na nahrávaných fotografiích je, či může být, a k osobám přiřadí jejich jméno.
Sociální síť Facebook už na konci minulého roku představila novou funkci, která má ulehčit uživatelům správu fotek a toho, kdo na nich je. Novinku nejprve spustila pouze ve Spojených státech, ale teď ji potichu aktivovala uživatelům na celém světě.
Když některý z uživatelů Facebooku bude mít fotku, na které můžete být vy, automaticky mu navrhne vás na snímku …

Kavárna, Telekomunikace »

[ 1.5. 2011 | Komentář (1) ]
Odposlech mobilu je kvůli stárnoucí technologii GSM snadný

Novináři z britské BBC souhlasili s malým experimentem. Nechali se odposlouchávat. Bezpečnostní výzkumníci nesledovali jen jejich komunikaci, ale i pohyb. Šifrovaní starého GSM technikám 21. století nestačí…
Technologie GSM je z hlediska rychlost vývoje v ICT už stará a model jejího šifrování je pro moderní technologie dětskou hračkou. Tvrdí to odborníci na bezpečnost telekomunikací, když docela jednoduše odposlouchávali novináře z britské BBC. Ti se sledováním předem souhlasili.
Jestliže si myslíte, že odposlech lidí je možný jen tehdy, účastní-li se toho nějak přes soud a policii mobilní operátor …

IT/Počítače, Komentáře »

[ 27.4. 2011 ]
V Česku neexistující BSA opět straší firmy „zahájením řízení“. Dopisy hoďte do odpadu

Organizace BSA, která v ČR neexistuje, opět rozeslala (prostřednictvím mediálního zástupce) 12 tisícím firmám dopisy, ve kterých je varuje před používáním softwaru bez náležitých licencí. Tento zastrašující zvyk a represivní jazyk BSA, jež sdružuje některé z největších i ty menší výrobce softwaru, je terčem kritiky dlouhodobě. Nicméně všechny mediální odezvy, včetně těch kritických, jsou jen vodou na mlýn této organizaci. Firmám, které si software licencují, nebo používají software se svobodnou licencí, radíme jedno: nic si z „obsílek“ nedělat a hodit je do koše.
Více k tématu: Pravá …

Internet, IT/Počítače, Kauzy, Kavárna »

[ 10.4. 2011 ]
Francie chce přístup k heslům. Je jejich hashování ilegální?

Francie po provozovatelích internetových služeb žádá, aby úřadům umožnili přístup k osobním datům uživatelů – jde o celá jména, poštovní adresy, telefonní čísla, ale také hesla.
V minulém týdnu jsme v Česku zažili malou radost — to když Ústavní soud došel k závěru, že jedno z ustanovení zákona z roku 2005 o elektronických komunikacích je protiústavní.
Šlo o ustanovení § 97 odst. 3 a odst. 4 zákona o elektronických komunikacích a jeho prováděcí vyhlášku — na jeho základě měli operátoři zákonem nařízeno ukládat data o telekomunikacích, tj. …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 14.11. 2010 | Komentářů (2) ]
Ceny Velkého bratra: Kdo vás nejvíce sleduje?

Mezi největší narušitele soukromí lidí patří sociální síť Facebook, Policie České republiky, ale „ocenění“ se dočkala i Evropská komise za dohodu ACTA a také technologie GPS.
Letošní, v pořadí již šestý ročník soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra) zná své vítěze. Mezi oceněnými, kteří podle poroty nejvíce narušují soukromí občanů, figuruje sociální síť Facebook, Policie České republiky, Evropská komise, Ministerstvo vnitra ČR a technologie GPS. Odborná porota letos vybírala z více než 140 kandidátů, které navrhli i sami občané.
Facebook je největším firemním slídilem
Nejpopulárnější sociální síť …

Internet, Kavárna, Komentáře »

[ 12.2. 2010 | Komentář (1) ]
Rudé tlačítko: Učíme děti udávat

Spolupráce Národního centra bezpečnějšího internetu a vládního Výboru pro práva dítěte vedla k vývoji, slovy Michaela Kocába, „unikátního produktu“, Tlačítka výstižně rudé barvy. Děti a jejich rodiče si je zdarma mohou stáhnout a anonymně udávat stránky, které děti děsí a jež by jim mohly způsobit újmu.
Co mně způsobuje újmu, jsou podobné projekty řízené státem a Evropskou unií. Evropský svaz a členské státy natolik překypují penězi, že připravují dotace na vánoční sníh a ekologický pohon saní Santa Clause s regulovaným počtem dárků pro všechny. Cena českého …

Internet, Zprávy »

[ 9.2. 2010 ]
FBI chce, aby poskytovatelé připojení sledovali a ukládali URL klientů

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) tlačí na poskytovatele internetového připojení, aby sledovali, jaké stránky jejich zákazníci navštěvují a aby pak tyto záznamy uchovávali po dobu dvou let. Úřad to zdůvodňuje tím, že sesbírané informace mohou pomoci ve vyšetřování případů dětské pornografie a jiných trestných činů závažného charakteru. Informoval o tom server CNET News.
Poskytovatelé se podobným požadavkům bránili už v minulosti a ani teď návrhu nejsou příliš nakloněni; sledování chování uživatelů a ukládaní záznamů samozřejmě vyvolává otázky …

Internet, IT/Počítače, Kauzy »

[ 11.3. 2009 ]
Google sdílel dokumenty uživatelů bez jejich vědomí

Společnost Google musela řešit další nepříjemný problém. Chyba ve službě Google Docs způsobila, že soukromé dokumenty byly přístupné i dalším lidem. 
Uveřejněny byly dokumenty textové a prezentace, tabulky, oznámil později Google, zůstaly na svém místě.
Informace o problému se během víkendu šířily hlavně prostřednictvím blogosféry, kdy chybou zasaženi uživatelé Googlu postupně uveřejňovali e-maily, které jim Google zaslal. 
Uživatele mohlo uklidnit alespoň to, že uniklé materiály se dostaly do rukou jen těch lidí, se kterými už některé dokumenty kdysi sdíleli. Zcela neznámým lidem se tedy nic do rukou nemělo …