Scinet.cz » IT/Počítače, Komentáře

V Česku neexistující BSA opět straší firmy „zahájením řízení“. Dopisy hoďte do odpadu

27.4. 2011, Oldřich Klimánek

Dopis "od BSA" (mediálního zástupce Jana Hlaváče) z loňska. Zdroj: Root.cz/Nesklizeno

Organizace BSA, která v ČR neexistuje, opět rozeslala (prostřednictvím mediálního zástupce) 12 tisícím firmám dopisy, ve kterých je varuje před používáním softwaru bez náležitých licencí. Tento zastrašující zvyk a represivní jazyk BSA, jež sdružuje některé z největších i ty menší výrobce softwaru, je terčem kritiky dlouhodobě. Nicméně všechny mediální odezvy, včetně těch kritických, jsou jen vodou na mlýn této organizaci. Firmám, které si software licencují, nebo používají software se svobodnou licencí, radíme jedno: nic si z „obsílek“ nedělat a hodit je do koše.

Více k tématu: Pravá tvář BSA. Byznys a vysoká politika

„U části obeslaných firem máme podezření z pirátství na základě různých oznámení, které jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. Další patří do kategorie společností, které jsou podle naší analýzy vystaveny velkému riziku softwarového pirátství. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě,“ napsal Jan Hlaváč, český mediální zástupce organizace BSA.

V tiskové zprávě dále stojí, aby lidé udávali firmy ve svém okolí, pokud si myslí, že by v nich mohl být nelegálně používán software. Chtělo by se říct, aby lidé upozorňovali i na BSA a její zástupce, protože nelze vyloučit podezření, zda se tamní zaměstnanci a lidé s ní spřízněni nedopouštějí některého z mnoha trestných činů definovaných v české legislativě. Inu, takovou logiku BSA používá.

Za pozornost stojí i jazyk, jakým tisková zpráva byla napsána. Zkraje dokumentu se lze dočíst o tom, kterak „BSA zahajuje řízení se společnostmi, u kterých je podezření z možného užívání nelegálního softwaru.“ Tato věta přitom neznamená nic jiného, než že „BSA“ rozeslala dopisy. Zastrašující tón je očividný. Následuje odstavec o tom, že „v průběhu dubna obdrží 12 tisíc tuzemských firem poštovní obsílku kvůli podezření z možného užívání nelegálního softwaru.“ Slovo „obsílka“ má opět vyvolat pocit oficiálního úředního dokumentu. Poté pan Hlaváč tučným písmem zdůraznil „zahájení procedury (s firmami) směřující k nápravě.“ Použitý slovník stejně jako nabádání k udávání znepřátelených firem je opět něčím, nad čím zůstává rozum stát. Docela by nebylo od věci, aby se firmy, kterých se jazyk a způsoby BSA, potažmo českého mediálního a právního zastoupení dotknou, podnikly kroky podobného ražení. Kapitolou samou pro sebe je pak to, jak některá česká média tuto zprávu nátlakové organizace opět převzaly tak, jak byla napsána.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.