Scinet.cz » Články

Téma: Hardware

Internet, IT/Počítače, Zprávy »

[ 17.5. 2011 ]
Notebooky s OS Chrome jdou na trh

Společnost Google představila první notebooky s vlastním operačním systémem, Google Chrome OS. Ten je postavený na linuxovém jádru, ale vlastně obsahuje pouze jedinou lokální aplikaci, a to webový prohlížeč Chrome. V něm budou uživatelé moci spouštět de facto jen webové aplikace. Pro přihlášení do systému slouží heslo k účtu Google (tj. například k Gmailu).
První stroje se systémem od Googlu půjdou do prodeje už v červnu letošního roku. Zatím se budou prodávat jen ve Spojených státech a další hrstce evropských zemí: Spojeném království, Francii, Itálii, Německu, …

Věda, Zprávy »

[ 26.2. 2010 ]
Éra, kdy počítače snadno převedou řeč do textu, se blíží, slibuje Intel

(Tisková zpráva společnosti Intel) Texty v češtině lze vytvářet už pouze diktováním do mikrofonu. Tuto zprávu přivítali všichni, kdo nemají rádi „datlování“. Alternativa k psaní na klávesnici již bezmála dva roky významně usnadňuje práci všem, kteří vytvářejí delší texty s pomocí NewtonDictate, nejvýkonnějšího systému pro rozpoznávání hlasu a přepis lidské řeči do textové podoby v češtině. Vyvinula ho společnost Newton Technologies společně s týmem vědců na Technické univerzitě v Liberci se záměrem, že své primární zákazníky najde zejména v oblasti soudnictví a advokacie, státní správy, zdravotnictví či médií, což se v praxi potvrzuje.
Teprve současný …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 5.1. 2010 ]
Možná specifikace netbooků od Googlu s Chrome OS

Některá zahraniční IT média se v minulých dnech věnovala spekulacím kolem netbooku společnosti Google, který by měl být na trh uveden s operačním systémem Chrome OS.
Chrome OS, zaměřený na práci s webovými aplikacemi a s jedinou lokální aplikací – webovým prohlížečem Chrome –, by se ve finální verzi měl objevit během letošního roku, pravděpodobně v jeho druhé půlce.
Jak například uvádí server IBTimes.co.uk, netbook s Chrome OS bude uveden v „prázdninové sezóně“ letošního roku.
Netbook má mít dotykovou obrazovku s uhlopříčkou 10,1 palce, postaven bude na čipové …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 4.1. 2010 ]
Psystar skončil s prodejem „klonovaných Macintoshů“, teď to zkusí s Linuxem

Floridská firma Psystar přestala prodávat „hackintoshe“ i nástroj Rebel EFI, který za 50 dolarů umožňoval operační systém Mac OS X od společnosti Apple nainstalovat na jakékoli PC s procesorem Intel.  Po soudních přích nakonec od svých aktivit ustoupila a oznámila, že v PC průmyslu se bude pohybovat dále, nicméně teď sází na prodej počítačů s operačním systémem s jádrem Linuxu.
Psystar prodávala nástroj Rebel EFI umožňující Mac OS X nainstalovat na PC od října 2009, kdy skončila kvůli nařízení soudu s prodejem Mac-klonů. Jak teď na …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 1.12. 2009 ]
Apple odmítá kuřákům opravit počítače. Jsou kontaminované, říká

Americká počítačová firma Apple odmítá svým zákazníkům opravovat počítače, na které se přitom stále vztahuje záruka. Ta totiž soudě dle konání společnosti zaniká, byl-li přístroj vystaven cigaretovému kouři.
Na internetu se objevily stížnosti několika uživatelů počítačů Apple, kterým firma odmítla přístroje opravit. Důvodem odmítnutí bylo, že lidé doma kouří. Jeden z klientů Applu počítač zanesl do servisu, protože se přístroj přehříval. Apple nároky na záruku odmítl — právě proto, že majitel počítače doma kouřil, což dokazovaly zbytky popela. Přístroj byl označen za „kontaminovaný“ tabákovým kouřem a …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 12.11. 2009 ]
Windows 7 Starter zlobí uživatele. Omezuje práci na netboocích

Příval studií a článků na téma Windows 7 pokračuje – novým přírůstkem jsou výsledky průzkumu, podle kterého jsou lidé nespokojeni s Windows 7 Starter.  Zástupci firmy, která průzkum provedla, se ptají, zda Microsoft tímto systémem chce zruinovat trh s netbooky.
Retrevo: lidé chtějí XPéčka, ne sedmičkové „Startky“
Společnost Retrevo, americký obchod s elektronikou, na svém firemním blogu prezentovala výsledky průzkumu, jehož se zúčastnilo 1100 zákazníků. Průzkum byl věnován otázkám spojeným s netbooky, zejména pak Windows 7 Starter, které jsou na nových netboocích předinstalované.
Jak Retrevo uvádí, celých 23 …

IT/Počítače, Telekomunikace »

[ 12.9. 2009 ]
Netbooky mění trh s PC. Zásluhou operátorů a rychlého mobilního internetu

Zpráva analytické společnosti Canalys uvádí, že rapidní růst trhu s netbooky je zásluhou telekomunikačních operátorů. Analytici předpovídají, že letos by netbooky měly mít „hluboký dopad“ na PC průmysl.
Ve zprávě stojí, že jen za polovinu letošního roku se globálně prodalo 13,5 milionu kusů netbooků. To je skoro tolik, kolik jich bylo prodáno celkem za loňský rok. Analytici velkou zásluhu za růst v tomto segmentu trhu dávají telekomunikačním operátorům. Ti je totiž stále častěji nabízejí za snížené ceny v balíčcích s datovými tarify. Zpráva uvádí, že netbooky …

IT/Počítače, Tipy a triky »

[ 3.9. 2009 ]
Zrychlete Windows na netboocích aneb Jak vyzrát na SSD disky

Disky typu SSD, které se objevují v levných netboocích, sice šetří energií a jsou tiché, ale ve spojení s Windows XP umějí uživatelům připravit perné chvilky. Šnečí reakce na příkazy uživatele, časté zasekávání systémů, ztráty dat z tvrdého restartu…
To pravé období SSD disků ještě nepřišlo. Jsou to sice výborní nástupci klasických mechanických pevných disků, jenomže jen tehdy když jsou kvalitní: bohužel kvalitní SSD disk stojí více než celý netbook s brašnou a příslušenstvím dohromady.
Uživatelé levnějších modelů si ale nemusejí zoufat. Mají na výběr dvě možnosti:

Vyměnit …