Scinet.cz » Internet, IT/Počítače, Zprávy

Notebooky s OS Chrome jdou na trh

17.5. 2011, Oldřich Klimánek

Společnost Google představila první notebooky s vlastním operačním systémem, Google Chrome OS. Ten je postavený na linuxovém jádru, ale vlastně obsahuje pouze jedinou lokální aplikaci, a to webový prohlížeč Chrome. V něm budou uživatelé moci spouštět de facto jen webové aplikace. Pro přihlášení do systému slouží heslo k účtu Google (tj. například k Gmailu).

První stroje se systémem od Googlu půjdou do prodeje už v červnu letošního roku. Zatím se budou prodávat jen ve Spojených státech a další hrstce evropských zemí: Spojeném království, Francii, Itálii, Německu, Nizozemsku a Španělsku.

Google na systému pracoval poměrně dlouhou dobu, zvěsti o jeho existenci odbornými magazíny a blogy putovaly vlastně od chvíle, co Google vydal vůbec první beta verzi prohlížeče Chrome. V té době si totiž nešlo nevšimnout, že nejde jen o webový prohlížeč. Přípravy linuxového systému zaměřeného na práci s webovými aplikacemi Google pak potvrdil asi za rok. Loni se už první počítače s Chrome OS dostaly do rukou veřejných testerů, kteří se o ně mohli u Googlu přihlásit.

Chrome OS, byť zaměřený na práci s webem, umožní i práci v režimu offline, tedy v případě, že člověk není v dostupnosti pevného, WiFi či mobilního připojení. O to se postará nový synchronizační mechanismus v systému. Každopádně aplikace budou jen webové — dříve se proslýchalo, že tento kritizovaný nešvar se Google bude snažit vyřešit další aplikací, jež umožní vzdálený přístup k jiným osobním počítačům, tedy aby měl člověk šanci se připojit na své počítače, kde běží jeho oblíbené programy a kde má uložena i další data. Toto řešení vzdáleného přístupu, kterému Googlu přezdívá Chromoting, se však ve zkušební verzi Chrome OS ještě neobjevilo.

Notebooky, jež se dostanou nejprve na trh, budou pocházet od firem Samsung a Acer. O obou se coby partnerech Google hovořilo už před pár lety a dřívější informace zmiňovaly možnost, že počítače s Chrome OS budou prakticky zdarma k 3G připojení. Uživatelé, kteří si zvolí předplatné počítače, budou přístroj platit 3 roky v rámci 3G paušálu (v přepočtu zhruba několik set korun měsíčně) s nárokem na hardwarový upgrade (když vyjde nový počítač, uživateli jej prodejce automatický vymění). Cena v přímémem prodeji bude 330 USD až 500 USD, v přepočtu 5700 Kč, resp. 8 700 Kč. Pravda je ta, že tyto ceny jsou už dost nízké, aby pokryly vůbec cenu hardwaru — už i Google dříve říkal, že jediný rozdíl mezi „jeho“ přístroji a netbooky bude v ceně nižší o licenční poplatek za Windows, který tady odpadá. Otázkou pak je, co českého uživatele přiměje k tomu, aby si za zhruba 10 tisíc korun (či za cenu lepšího netbooku) koupil zrovna tento počítač s Chrome OS a ne jiný (chce se říct plnohodnotnější). Chrome OS však nebude stažitelný v binární podobě. Dostupné budou patrně jen zdrojové kódy a kompilace se tedy mohou ujmout komunitní skupiny. Jasněji však bude během následujících týdnů a měsíců.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód