Scinet.cz » Články

Téma: Život ve vesmíru

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 23.2. 2011 | Komentářů (10) ]
Je pro Zemi větším nebezpečím asteroid Apophis, nebo parazitní vědci a amatérští novináři?

V polovině února se světovými a českými médii prohnala zpráva o tom, že vědci varují před zkázou, představovanou srážkou Země s asteroidem Apophis. K té má podle citovaných odborníků dojít v roce 2036. Média přetlumočila prohlášení několika lidí, kteří opakovaně bijí na poplach a volají po akci, která má Zemi před nebeským tělesem ochránit.
V případě Apophis jsou zprávy podobného ražení poměrně nudnou záležitostí plnou recyklovaných tvrzení nezakládajících se na vědeckých faktech, avšak tato zpráva opět učebnicově ukazuje, jak snadno se kupí, udržují a prodávají překroucená …

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 22.10. 2010 | Komentářů (6) ]
Cizí planeta, na které byl na „100 % život“, se „záhadně ztratila“

Astronom Steven Vogt před pár týdny tvrdil, že jím objevená planeta, „ta nejpodobnější naší Zemi“, překypuje životem. Průlom v astronomii, v hledání exoplanet, byl hlavní zprávou mnoha médií včetně těch odborně laděných. V tu dobu se navíc OSN chystala rokovat o strategii lidstva v komunikaci s mimozemšťany. Co čert nechtěl, vše je „tak trochu“ jinak. (Přemíra uvozovek v nadpisu prozradila leccos…)
Na konci září a počátkem října světová média včetně těch českých informovala o významném objevu planety mimo náš solární systém – planeta Gliese 581 g ležící …

Kauzy, Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 1.10. 2010 | Komentářů (10) ]
Byrokratické porno: máme velvyslankyni pro komunikaci s mimozemšťany

Neznámá a nepříliš vědecky aktivní astrofyzička z Malajsie se podle zpráv médiích má z vůle OSN stát čímsi jako velvyslankyní planety Země pro komunikaci s mimozemskými civilizacemi.

Zatímco vědecké důkazy o existenci planet podobných Zemi s příznivými podmínkami pro existenci byť primitivního života stále nemáme, vlády v rámci Spojených národů očividně došly ke konsensu, že mimozemské civilizace existují a jsou pro nás hrozbou – byrokraté již vyvíjejí i politické strategie, které mají lidstvo na příchod mimozemšťanů připravit.
List Telegraph 26. září informoval, že velvyslankyní pro styk s …

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 8.6. 2010 | Komentář (1) ]
„Důkazy“ o životě na Saturnově měsíci Titanu aneb Když jakákoli data vyhovují přáním

Dvě studie, které staví na datech získaných sondou Cassini, prý skýtají důkazy o zcela nových formách života na Saturnově měsíci Titanu. Média sice přišla se senzačními titulky o uhlovodíkových mimozemšťanech, ale než se případu ujme Ripleyová, postavme se nohama na naší pozemskou zem.
Lidové noviny, TN.cz a další přinesly zprávu o tom, že vědci z NASA získali důkazy o existenci života na největším Saturnově měsíci. Jestliže jste si během let našeho dezinformačního věku vypěstovali resistenci vůči článkům začínajícím slovy „vědci zjistili“ a „experti se shodují“, pak …

Věda »

[ 12.7. 2007 ]

Mezinárodní tým astronomů získal první přesvědčivé důkazy o existenci vody v atmosféře planety mimo sluneční soustavu. K tomuto závěru došli na základě analýzy dat ze Spitzerova vesmírného teleskopu. Ten zkoumal světlo absorbované planetou podobnou Jupiteru, která nese označení HD 189733b, jež z pohledu teleskopu prošla před mateřskou hvězdou. Vědci se ale stejně nedomnívají, že by na této planetě mohl existovat život ― teplota na jejím povrch totiž dosahuje hodnot kolem 1.200 stupňů Celsia.
Astronomové doposud nalezli na 250 extrasolárních planet, tj. takových, které leží mimo …

Věda »

[ 20.4. 2007 | Komentářů (2) ]

Pátrání po vzdálených cizích světech dostává novou dimenzi. Vědci totiž už nebudou planety hledat takříkajíc slepě ― teď vědí ještě lépe, kam se dívat. Zjistili totiž, že planety, na kterých by se mohl vyvinout i život, se často vyskytují v systémech se dvěma hvězdami. Žijeme na planetě, která je součástí sluneční soustavy s jednou hvězdou. Připadá nám přirozené, že po obloze pluje pouze jedno Slunce. Ale co když tam někde existují světy, kterým svítí slunce třeba dvě? Myslíte si, že to není možné? Je. A …

Věda »

[ 30.9. 2006 ]

Astronomové planetu nalezli nepřímo před třemi lety, kdy jim pomohl tzv. efekt gravitační mikročočky, k němuž dochází, když se jedna hvězda dostane mezi Zemi a pozorovanou hvězdu. Světelné paprsky vzdálenější stálice se v gravitačním poli té bližší ohnou – podobně jako světlo v optické čočce. Následkem toho vzdálenější hvězda na nějakou dobu zjasní a je pozorovatelná.
Tu a tam se v údajích astronomů objeví ještě jedno zjasnění, které ukazuje na existenci planety kolem hvězdy v popředí. Tímto způsobem vědci umějí nalézt daleko více vzdálených planet …

Věda »

[ 16.9. 2006 ]

Dva roky trvající průzkum dvou mezihvězdných prachových mračen přinesl objev osmi organických molekul ve dvou různých oblastech vesmíru. Jedním z nich je „hvězdná mateřská školka“, místo, kde se rodí nové hvězdy, zalitá světlem, kdežto druhé zeje chladem a bezhvězdnou prázdnotou.
Objev, jemuž je věnován článek v aktuálním čísle Astrophysical Journal, stvrzuje nedávné studie, jež naznačovaly, že molekuly nezbytné pro vznik života běžně vznikají v prachoplynových mračnech, ze kterých kondenzují hvězdy a planety.
Astronomové molekuly našli radioteleskopem GBT umístěným v západní Virginii.
„Nález osmi [organických] molekul …