Scinet.cz » Články

Téma: Patenty

IT/Počítače, Kauzy, Kavárna, Komentáře »

[ 28.8. 2011 ]
Patentový blázinec nebere konce. Teď jde Microsoft po krku androidové Motorole, jejíž novým vlastníkem bude Google

Microsoft napadá dalšího výrobce mobilních telefonů používajících operační systém Google Android. Tentokrát je na mušce redmondského právnického dělostřelectva Motorola, přesněji Motorola Mobility, jejíž odkoupení před nedávnem oznámil samotný Google.
Spojení Microsoft-Android se v poslední době objevuje dost často. Jednak nejen odborná veřejnost kroutí hlavou nad tím, jak Microsoft vybírá poplatky od výrobců mobilů za instalace systému Google Android, jednak se redmondský žralok pouští do stále nových soudních pří, jejichž předmětem jsou jeho patenty, které mají jeho úspěšnější sokové na přístrojích s Androidem porušovat.
O tom, že Microsoft …

IT/Počítače, Telekomunikace »

[ 1.6. 2011 | Komentář (1) ]
Nová dojná kráva Microsoftu? „Patenty, a proto“ Google Android

Zní to zvláštně, ale Microsoft vydělává na tom, že se prodávají telefony s konkurenčním operačním systémem: Za jeden prodaný chytrý telefon značky HTC se systémem Android jde na účet Microsoftu 5 dolarů (asi 86 Kč). Uvedl to Harace Dediu ze společnosti Asymco ve své zprávě s odvoláním na studuii analytika společnosti Citi.
Peníze, které HTC odvádí Microsoftu za používání operačního systému Google, jsou součástí patentové dohody mezi oběma firmami, třebaže patentový spor soud zatím doopravdy neřešil.
„Microsoft dostává peníze od HTC v rámci patentové dohody, jejímž předmětem …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 20.8. 2010 | Komentářů (2) ]
Tohle je velké. Může to být horší, ale možná o nic nejde

Oracle minulý týden zažaloval Google kvůli operačnímu systému Android, který má porušovat sedm patentů Oraclu. Patenty se týkají mobilní Javy, resp. virtuálního stroje Dalvik, jehož používá Google ve svém mobilním systému. A reakce na žalobu jsou různé: od střízlivých postojů, přes pouhé čekání na dalšího vývoj, až k hysterickým proroctvím a skoro paranoidním představám o konci Linuxu a celého open source průmyslu.

Patentové spory jsou sice všedními událostmi softwarového a hardwarového průmyslu, ale důvodem hlasitých reakcí na tuto událost je především fakt, že si někdo vyšlápl …

Kavárna »

[ 30.4. 2010 | Komentář (1) ]
Další zajatec Microsoftu. Je to stále dokola

Tchaiwanský výrobce populárních mobilních zařízení HTC bude Microsoftu platit za to, že na svých přístrojích používá operační systém Google Android. HTC je tak další z řady firem, které s Microsoftem podepsaly smlouvu o „patentové ochraně“. Společným jmenovatel podobných smluv je přitom jádro Linux, které s Microsoftem nemá nic společného. Jiný slovy Microsoft dal opět jasně najevo, že se domnívá, že Linux porušuje jeho patenty.
„Microsoft do softwaru investuje už dlouhá desetiletí. Díky tomu jsme na tomto poli vybudovali rozsáhlé portfolio patentů. Máme odpovědnost vůči našim klientům, …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 22.3. 2010 ]
Microsoft má kvůli porušení patentů zaplatit 106 milionů dolarů

Společnost Microsoft prohrála další soudní při ohledně patentů konkurence. Firma VirnetX Holding redmondskou společnost zažalovala kvůli dvěma patentům vztahujících se na technologii VPN, virtuálních privátních sítí. Microsoft dle rozhodnutí soudu patentové právo porušuje ve Windows (jak klientské, tak i serverové verzi), různých nástrojích včetně Windows Messenger a Office Communicator.
Technologie VPN umožňuje uživatelům v nezabezpečené veřejné síti (např. internetu) mezi sebou vytvořit bezpečné šifrované spojení. Takoví uživatelé jsou pak členy jakoby vlastní důvěryhodné sítě.
Microsoft odmítá, že by patenty porušoval. Brání se slovy, že zmíněné technologie jsou příliš obecné, takříkajíc samozřejmé, takže patenty …

IT/Počítače, Kavárna »

[ 19.2. 2010 ]
Microsoftu chybí kreativita a snaha o inovace. Firma se hroutí, říká její bývalý viceprezident

Redmondský gigant stále těží zejména z MS Windows a MS Office – ze softwarových produktů starých několik desítek let. Jeho bývalý viceprezident si myslí, že firma se hroutí – kvůli nedostatku kreativity a nulovým inovacím.
Microsoftu trvalo 6 let, než na trh uvedl Internet Explorer 7 – celých šest let, kdy ostatní firmy chrlily jednu novou verzi webových prohlížečů za druhou, Microsoft stále lpěl na zastaralém Internet Exploreru verze 6 – a vlastně na něm lpí dodnes. Stejné to bylo i s Windows. Windows XP vyšly …

IT/Počítače, Kauzy, Zprávy »

[ 23.12. 2009 ]
Soud odvolání Microsoftu zamítl. Firma za porušení patentu zaplatí 290 milionů dolarů

Americký odvolací soud ve Washingtonu DC zamítl odvolání společnosti Microsoft ve věci porušování patentu firmy i4i. Té má zaplatit náhradu škody ve výši 290 milionů dolarů a dále nesmí prodávat textový procesor Word 2007 (resp. celou sadu Office s Word 2007). Verdikt poroty a soudu z května letošního roku zůstává v platnosti. Patent, který Microsoft porušuje, se týká technologie XML, přesněji určitých zabudovaných rozšíření pro editaci XML.
Microsoft uvedl, že se nařízením soudu okamžitě podřídí. Na možnost zamítnutí odvolání se celé měsíce připravoval a sporné funkce …

IT/Počítače, Kauzy, Zprávy »

[ 16.11. 2009 ]
Historická dohoda mezi Intelem a AMD: „Co jsme si, to jsme si“

Mezi konkurenčními firmami AMD a Intel došlo k průlomové dohodě: oba výrobci počítačových čipů ukončí své dosavadní spory a vymění si patenty na dobu pěti let. Intel v rámci vyrovnání svému sokovi zaplatí 1,25 miliardy dolarů, v přepočtu více než 21 miliard korun.
Intel souhlasil i se změnou svých obchodních praktik, za které je kritizován a kvůli kterým je v Evropské unii i Spojených státech vyšetřován. Regulátorům se nelíbí hlavně to, že Intel podplácel počítačové výrobce, kteří na trh úmyslně neuváděli počítače s konkurenčními procesory AMD. …