Scinet.cz » IT/Počítače, Kauzy, Zprávy

Soud odvolání Microsoftu zamítl. Firma za porušení patentu zaplatí 290 milionů dolarů

23.12. 2009, Oldřich Klimánek

Americký odvolací soud ve Washingtonu DC zamítl odvolání společnosti Microsoft ve věci porušování patentu firmy i4i. Té má zaplatit náhradu škody ve výši 290 milionů dolarů a dále nesmí prodávat textový procesor Word 2007 (resp. celou sadu Office s Word 2007). Verdikt poroty a soudu z května letošního roku zůstává v platnosti. Patent, který Microsoft porušuje, se týká technologie XML, přesněji určitých zabudovaných rozšíření pro editaci XML.

Microsoft uvedl, že se nařízením soudu okamžitě podřídí. Na možnost zamítnutí odvolání se celé měsíce připravoval a sporné funkce už z kancelářského softwaru odstranil. Upravené kopie Office 2007 bude prodávat od 11. ledna 2010.

Části programu obsahující patentovanou technologii i4i byly v minulých měsících odstraněny formou aktualizací, čehož si patrně uživatelé ani nepovšimli. Funkčnost produktu tak pro řadu základních uživatelů nebyla prakticky vůbec dotčena, říká firma.

Nová verze MS Office 2010, jež se v současnosti nachází v beta verzi (testovacím sestavení), sporné kódy už neobsahuje vůbec.

Microsoft však bude muset společnosti i4i uhradit částku 290 milionů dolarů, skoro 5,5 miliardy korun. Odškodnění bylo sice původně stanoveno na 200 milionů dolarů, avšak po dalších navýšeních patrně skončí na částce vyšší (oficiální materiály případu se na světlo dostanou až později).

Funkci editaci XML a tvorbu vlastních šablon pro Word 2007 nabízí v současnosti právě i4i (x4o) a je dost možné, že doplňky začnou nabízet i další firmy.

Přestože Microsoft se s verdiktem soudu nechtěl smířit, ukazuje se, že celou dobu o tom, že patent i4i porušuje, věděl. Firma i4i totiž s ním dříve spolupracovala a sama jej na tento fakt upozorňovala. K interním sporům mezi oběma společnostmi docházelo ještě v době, než Microsoft vůbec dokončil MS Office 2003. Přesto na požadavky i4i nereagoval. Prezident společnosti i4i Loudon Owen chování Microsftu odsoudil. „Je to přesný odraz jejich nepřátelského postoje vůči všem, kteří přicházejí s vlastními inovacemi a vynálezy a kteří si dovolují proti nim jít tím, že si nárokují svá patentová práva,“ uvedl nedávno.

Může vás také zajímat:

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód