Scinet.cz » IT/Počítače, Kauzy, Zprávy

Historická dohoda mezi Intelem a AMD: „Co jsme si, to jsme si“

16.11. 2009, Oldřich Klimánek

amd_intel

Mezi konkurenčními firmami AMD a Intel došlo k průlomové dohodě: oba výrobci počítačových čipů ukončí své dosavadní spory a vymění si patenty na dobu pěti let. Intel v rámci vyrovnání svému sokovi zaplatí 1,25 miliardy dolarů, v přepočtu více než 21 miliard korun.

Intel souhlasil i se změnou svých obchodních praktik, za které je kritizován a kvůli kterým je v Evropské unii i Spojených státech vyšetřován. Regulátorům se nelíbí hlavně to, že Intel podplácel počítačové výrobce, kteří na trh úmyslně neuváděli počítače s konkurenčními procesory AMD. Intel je měl podle americké prokuratury také zastrašovat.

Intelu Evropská komise letos v květnu udělila nejvyšší pokutu v historii, za jeho chování na trhu mu nařídila zaplatit více než 1,06 miliardy euro (v přepočtu 27 miliard korun). „Křemíkový gigant“ byl už dříve vyšetřován a pokutován také v Japonsku nebo Jižní Korei.

Evropská komise vzkázala, že dohodu a urovnání sporů mezi oběma firmami bere na vědomí. Nicméně Intel stále musí splnit její květnová nařízení a stále bude pod jejím drobnohledem. Nařízení se týká i zaplacení pokuty, proti čemuž se už dříve Intel odvolal.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.