Scinet.cz » IT/Počítače, Telekomunikace

Nová dojná kráva Microsoftu? „Patenty, a proto“ Google Android

1.6. 2011, Oldřich Klimánek

Zní to zvláštně, ale Microsoft vydělává na tom, že se prodávají telefony s konkurenčním operačním systémem: Za jeden prodaný chytrý telefon značky HTC se systémem Android jde na účet Microsoftu 5 dolarů (asi 86 Kč). Uvedl to Harace Dediu ze společnosti Asymco ve své zprávě s odvoláním na studuii analytika společnosti Citi.

Peníze, které HTC odvádí Microsoftu za používání operačního systému Google, jsou součástí patentové dohody mezi oběma firmami, třebaže patentový spor soud zatím doopravdy neřešil.

„Microsoft dostává peníze od HTC v rámci patentové dohody, jejímž předmětem je porušování duševního vlastnictví. Podle analytika Waltera Pritcharda ze společnosti Citi, který vydal rozsáhlou studii o Microsoftu, Microsoft inkasuje pět dolarů za každý telefon s Androidem. Microsoft zažaloval i další výrobce mobilních zařízení, na kterých běží Android, a požaduje od nich za jeden kus 7,50 až 12,50 dolaru.“

Z čísel pak vyplývá jediné: Microsoft vydělává na prodeji mobilů s konkurenčním operačním systémem minimálně pětkrát více než na prodeji přístrojů s vlastním systémem Windows Phone (a to se týká pouze HTC). Podle odhadů si na poplatcích od HTC přišel na 150 milionů dolarů (2,6 miliardy korun).

Poslední zprávy navíc jasně ukazují, že Microsoft reálně prodal méně telefonů s Windows, než uvádí — rozdíl je dán tím, kolik licencí Microsoft výrobcům poskytl, a tím, kolik přístrojů s mobilními Windows se skutečně prodalo koncovým zákazníkům.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (1) »

  • Ála napsal:

    Podobné praktiky jsou zcela běžné v mnoha oborech. V článku chybí popis patentů a další podrobnosti aby bylo možné vynášet soudy. Holt je v módě házet špínu na MS…


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód