Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Microsoft má kvůli porušení patentů zaplatit 106 milionů dolarů

22.3. 2010, Oldřich Klimánek
téma: ,

Společnost Microsoft prohrála další soudní při ohledně patentů konkurence. Firma VirnetX Holding redmondskou společnost zažalovala kvůli dvěma patentům vztahujících se na technologii VPN, virtuálních privátních sítí. Microsoft dle rozhodnutí soudu patentové právo porušuje ve Windows (jak klientské, tak i serverové verzi), různých nástrojích včetně Windows Messenger a Office Communicator.

Technologie VPN umožňuje uživatelům v nezabezpečené veřejné síti (např. internetu) mezi sebou vytvořit bezpečné šifrované spojení. Takoví uživatelé jsou pak členy jakoby vlastní důvěryhodné sítě.

Microsoft odmítá, že by patenty porušoval. Brání se slovy, že zmíněné technologie jsou příliš obecné, takříkajíc samozřejmé, takže patenty mají být neplatné. Soudce však připomněl, že stejnou technologii si chtěl nechat patentovat i Microsoft — proto porušení ze strany Microsoftu označil za vědomé.

VirnetX žaloval Microsoft v roce 2007 a za porušování dvou patentů původně žádal odškodnění ve výši 242 milionů dolarů. Soud v Texasu ale Microsoftu nařídil zaplatit méně než polovinu, 105,6 milionu dolarů (v přepočtu bezmála 2 miliardy korun).

Dá se předpokládat, že Microsoft se vůči rozhodnutí odvolá.

VirnetX posílen prvním vítězstvím kvůli zmíněným patentům teď na Microsoft podal další žalobu — tentokráte v souvislosti s užitím VPN v operačním systému Windows 7.

Redmondská firma jeden soud kvůli patentům prohrála už loni, kdy ji bylo shodou okolností stejným soudem nařízeno zaplatit společnosti i4i celkem 290 milionů dolarů. Tehdy šlo o porušení patentové ochrany vztahující se na implementaci technologie XML, kterou Microsoft použil v produktech MS Office. Verdikt byl s konečnou platností potvrzen minulý týden, kdy soud Microsoftu opakovaně zamítl odvolání.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód