Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Hacker, milovník konspirací, bude vydán do USA

1.12. 2009, Oldřich Klimánek
Gary McKinnon - "nejnebezpečnější hacker v historii" (Wikimedia)

Gary McKinnon - "nejnebezpečnější hacker v historii" (Wikimedia)

Gary McKinnon, jeden z mediálně nejznámějších hackerů, bude podle britských úřadů vydán do Spojených států. McKinnonovi se mezi lety 2001 a 2002 podařilo napadnout americké vládní a vojenské počítače.

McKinnon se hájil slovy, že nechtěl způsobit žádné škody a že hledal pouze tajné materiály o existenci mimozemských civilizací, ale americká strana mu jeho slova nevěří. Vyšetřovatelé totiž zjistili, že hacker v důležitých systémech Spojených států smazal skoro dva a půl tisíce uživatelských účtů, odstranil data z řady vojenských počítačů a zkopíroval citlivá data z počítačů armády, vzdušných sil, námořnictva i NASA.

Prohledal přitom celkem 73 tisíc přístrojů a naboural se i do 97 vládních a vojenských počítačů spadajících pod nejvyšší stupeň utajení. Více v článku Příběh nejnebezpečnějšího hackera v historii. Hackerovi hrozí, že ho Spojené státy budou soudit jako teroristu.

Britské úřady minulý týden oznámily, že vydání McKinnona již nemůžou dále oddalovat. Britský vysoký soudní dvůr minulý týden oznámil, že jej Spojeným státům vydá pod podmínkou závazku, že o McKinnona bude dobře postaráno. Ten totiž navíc trpí Aspergerovým syndromem, specifickou formou autismu.

Spojené státy proto už v minulých měsících oznámily, že bude-li McKinnon shledán vinným, nebude umístěn do nápravného zařízení s nejvyšší ostrahou, do kterých bývají umisťováni nejtěžší zločinci. Existovala totiž možnost, že coby terorista by McKinnon mohl být umístěn do věznice v zátoce Guantanamo.

Oldřich Klimánek, Scinet.cz pro DSL.cz

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód