Scinet.cz » Telekomunikace, Zprávy

ČTÚ zase sníží poplatky za volání na mobily. Volání přesto nemusí zlevnit

24.11. 2009, Oldřich Klimánek
V Česku je jedno z nejdražších volání. (Ilustrační foto, Flickr)

V Česku je jedno z nejdražších volání. (Ilustrační foto, Flickr)

Český telekomunikační úřad oznámil, že na červenec 2010 chystá další snížení propojovacích poplatků za volání do mobilních sítí. Od půlky příštího roku by poplatky, které si mezi sebou účtují mobilní operátoři, měly klesnout o 29 haléřů na 1,67 Kč. O zhruba stejnou částku by jejich výše měla znova poklesnout v lednu 2011.

Ačkoli Český telekomunikační úřad výši propojovacích poplatků snižuje v posledních letech pravidelně, rovněž v důsledku stížností Evropské komise, která je u nás považuje za přehnaně vysoké, ceny volání nikterak neklesají. Ke snížení cen za volání do mobilních sítí se v podstatě odhodlali pouze operátoři nabízející volání na bází VoIP (telefonování přes internetový protokol), protože na tomto segmentu trhu panuje daleko větší konkurence. Zásadní snížení cen u mobilních operátorů se tedy pravděpodobně nedá očekávat ani po dalším zlevnění propojováků. Současné nařízení Úřadu výši poplatku srazilo už na 2,31 Kč (červenec 2009), od ledna to bude 1,96 Kč.

Jinými slovy to znamená, že pokud operátoři nebudou klientům účtovat méně, zlevnění propojovacích poplatků jim přinese pouze vyšší tržby.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód