Scinet.cz » Telekomunikace, Zprávy

Mobilní volání je v Česku jedno z nejdražších

17.8. 2009, Scinet.cz
V Česku je jedno z nejdražších volání. (Ilustrační foto, Flickr)

V Česku je jedno z nejdražších volání. (Ilustrační foto, Flickr)

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uveřejnila na svých webových stránkách materiály týkající se cen mobilního telefonování v jednotlivých členských státech. Podle uveřejněných dat patří Česko k jedněm z nejdražších krajin.

Jak uvádí zpráva OECD, průměrný český zákazník za loňský rok za mobilní služby měsíčně zaplatil 40 dolarů (zhruba 720 Kč při současném kursu), což jej řadí na čtvrtou příčku mezi nejdražší země. Nejvíce zaplatili uživatelé ze Spojených států, kteří v průměru měsíčně za mobilní služby dají 53 dolary (960 Kč). Naopak nejlevnější mobilní služby jsou v Nizozemsku a Finsku, kde spotřebitelé za volání a odesílání SMS zaplatili v průměru 11 dolarů měsíčně (200 Kč).

Uvedená čísla přitom platí pro průměrné používání mobilního telefonu, jež sestává z 780 uskutečněných volání ročně a odeslání 600 textových zpráv a 8 MMS. Ještě hůř na tom je Česko v případě častého i podprůměrného používání mobilu.

Méně časté používání mobilu odpovídá situaci, kdy zákazník během roku uskuteční 360 volání a odešle 396 SMS a 8 MMS. Tam je Česká republika dokonce třetí nejdražší zemí s 244 dolary za rok, měsíčně tedy Čech zaplatí 20 dolarů (360 Kč).

Česká republika je třetí nejdražší krajinou v OECD i ve statistikách nadměrného používání mobilního telefonu. Za ročně uskutečněných 1680 hovorů, 660 odeslaných SMS a 12 MMS se u nás zaplatil 851 dolar, tj. měsíčně asi 71 dolar, v přepočtu skoro 1300 Kč. Na druhou stranu za stejné služby  zákazníci nejméně zaplatí v Dánsku a Nizozemsku, takřka shodně 12 dolarů, tedy zhruba 270 Kč, což je skoro 5krát méně než u nás.

Scinet.cz


Komentáře (1) »

  • SB napsal:

    Žádný strach, my tady v ČR máme Neviditelnou ruku trhu, ta to přeci vyřeší…


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód