Scinet.cz » Internet, Zprávy

Hudba z p2p sítí je nakažená virem

21.7. 2008, Scinet.cz
téma: , ,

Ne že bychom chtěli využít zbraní protipirátských organizací k poučování a zastrašování lidí, ale tentokrát je tato „hurázpráva“ pravdivá. Objevil se totiž nový typ viru, který se schovává v hudebních souborech s příponou mp3.

Nejde však o mp3 formát hudebních souborů, ale o zásobník ASF, který kromě zvukové stopy WMA obsahuje i přidaný obsah. Využívá se i pro streamování hudby a videa, může ale obsahovat i obrázek a vnořený hypertextový odkaz na webové stránky. Právě toho nový škodlivý software využívá.

Pokud si stáhnete z p2p sítě nakaženou skladbu, po chvilce se otevře Internet Explorer a nahraje se webová stránka, která vás vyzve ke stažení „vhodného kodeku“ pro správné přehrání skladby. Místo kodeku si tím však nainstalujete zákeřného trojského koně, který dále nainstaluje proxy aplikaci, díky níž útočníci mohou řídit datový provoz na napadeném PC. Vir pak dále hledá na pevném disku další mp3 a mp2 zvukové soubory, převádí je na WMA (Windows Media Audio), obaluje do ASF kontejneru a přidává odkazy na nakažené webové stránky. Přípona mp3 přitom zůstává zachována.

Odborníci na bezpečnost nabádají uživatele, aby byli obezřetní nejen na p2p sítích, ale i při přehrávání hudebních a video streamů na webu.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.