Scinet.cz » Věda

Do Prahy míří světoznámí matematičtí fyzici, přijede i Steven Weinberg

29.7. 2009, Oldřich Klimánek
téma: ,

Steven Weinberg (vlevo) v Eliot House na Harvardu během Sidneyfestu (2005). Foto: Luboš Motl

3. srpna bude v pražském kongresovém centru Clarion zahájena 16. mezinárodní konference o matematické fyzice. Celosvětově nejvýznačnější setkání matematických fyziků se koná co tři roky a letos potrvá do 8. srpna. Zúčastnit se ho má téměř sedm stovek vědců. Konferenci zahájí předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

„Matematická fyzika je vědní disciplína zabývající se rozhraním mezi matematikou a fyzikou. Čeští vědci jsou v tomto oboru aktivní, například skupina matematické fyziky v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR se zabývá teoretickým rozborem miniaturních polovodičových a jiných struktur, jaké dnes vyrábějí a studují četné laboratoře pro jejich rozmanité současné a budoucí aplikace. Vedle tohoto praktického významu vědci zjistili, že takové systémy skýtají také jinou důležitou informaci; jsou totiž praktickou „dílnou“, v níž lze podrobně analyzovat důsledky principů kvantové mechaniky, jež řídí chování mikroskopických částic. Ukazuje se, že v mnoha případech je toto chování v příkrém rozporu s tím, co nám napovídá naše intuice vedená každodenní zkušeností,“ píše v tiskovém prohlášení Akademie věd.

Největší hvězdou letošního setkání bude americký fyzik Steven Weinberg, držitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1979. Weinberg ji společně s kolegy Abdusem Salamem a Sheldonem Glashowem získal za sjednocení slabé jaderné a elektromagnetické interakce, dvou ze čtyř základních sil ve vesmíru. Jejich teorie elektroslabé interakce sehrála důležitou roli v teoretické fyzice a byla důležitým krokem při stále probíhajícím hledání finální teorie přírody, teorie všeho. Stevena Weinberga mohla česká veřejnost poznat díky několika jeho populárně vědeckým knihám, zejména bestselleru První tři minuty, ale také knize Snění o finální teorie nebo nedávno vydané Tváři v tvář — věda a její intelektuální protivníci. Steven Winberg na konferenci vystoupí s plenární přednáškou s názvem Měnící se pohledy na kvantovou teorii pole.

V plenárním zasedání kongresu vystoupí i český fyzik prof. RNDr. Petr Šeba z Fyzikálního ústavu AV ČR a z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, který je znám např. objevem vztahů mezi dynamikou dopravních systémů a kvantovým chaosem. V současné době se zabývá univerzálními vlastnostmi v chování různých systémů (lidí, ptáků, ovcí); výsledky bude obsahovat právě jeho přednáška Doprava a vizuální představa prostoru.

Program konference zahrnuje šestnáct plenárních přednášek a jedenáct sekcí, v nichž vystoupí dalších sedmdesát pozvaných řečníků a bude předneseno dalších šedesát přednášek. Kongresu bude předcházet Symposium pro mladé vědce s šesti plenárními přednáškami a celkem šestadvaceti semináři. Na začátku setkání budou uděleny ceny za mimořádné výsledky v matematické fyzice, z nichž nejvýznamnější je Cena Henri Poincaré, jež je podporována nadací Daniela Iagolnitzera.

Další informace na webových stránkách http://www.icmp09.com (anglicky).

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.