Scinet.cz » Internet, IT/Počítače, Kauzy

Microsoft musí podpořit Firefox, Operu a jiné. Komise s ním končí řízení

21.12. 2009, Oldřich Klimánek

Internet Explorer

Spor mezi Evropskou komisí a společností Microsoft kvůli integraci Internet Exploreru do Windows skončil. Evropský regulátor přijal nabídku Microsoftu: ve Windows nebude privilegován Internet Explorer, ale uživatel si při instalaci systému bude moci zvolit prohlížeč webu z nabídky, tzv. ballot screen.

Microsoft se tak vyhnul další pokutě, která mu od Evropská komise hrozila. Dosud mu bylo kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu uloženo zaplatit kolem 1,7 miliardy euro, více než 43 miliard korun.

Na obrazovce s výběrem prohlížečů bude celkem dvanáct dostupných programů, z čehož na prvních místech se v náhodném pořadí zobrazí ty nejpoužívanější: kromě Internet Exploreru to je Firefox, Opera, Chrome a Safari. Uživatel si tak bude moci vybrat, který z uvedených prohlížečů mu bude sloužit.

Antimonopolní vyšetřování Microsoftu na konci roku 2007 odstartovala právě společnost Opera Software ASA, výrobce multiplatformních prohlížečů Opera (pro Windows, Linux, Mac OS X, ale i jiné systémy a také řadu mobilních přístrojů a třeba i herních konzolí).

Té se nelíbilo, že Microsoft do Windows dlouhou dobu integruje Internet Explorer (a to tak, že nejde ani odstranit), čímž ostatním firmám ztěžuje jejich pozici na trhu. Na stranu Opery se poté přidala řada firem včetně Mozilly (Firefox) nebo Googlu. V pozici „zainteresovaných třetích stran“ v řízení byly i firmy jako IBM, Adobe nebo Oracle.

Opera a další upozorňovaly, že Microsoft díky svému majoritnímu postavení a integraci prohlížeče do systému nemá žádnou snahu o jeho inovaci (mezi verzí IE 6 a IE 7 byla časová propast takřka šesti let), čímž se brzdí vývoj celého webu. Microsoft totiž ve svých produktech ani nectí obecně platné standardy, jichž se ostatní výrobci společně drží.

Po různých návrzích, se kterými Microsoft přišel (tím nejradikálnějším byl návrh „skoro úplného odstranění“ Internet Exploreru ze systému), nakonec redmondská firma přijala to, co od počátku odmítala: bude prakticky podporovat šíření konkurenčních prohlížečů, resp. uživatelům o nich prostřednictví menu (ballot screen) dá vědět.

Nabídka prohlížečů by se podle všeho měla objevit také ve straších operačních systémech rodiny Windows, tj. Windows XP i Windows Vista prostřednictvím aktualizace (Windows Update).

Oldřich Klimánek, Scinet.cz pro DSL.cz

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.