Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Windows 7 v EU bez internetového prohlížeče. Evropská komise i Opera to odmítají

12.6. 2009, Scinet.cz

windows7orange

Společnost Microsoft učinila další rozhodnutí ve věci antimonopolního řízení, které s ním vede Evropská komise, jež ho obviňuje ze zneužití monopolního postavení na trhu. Komise už zkraje letošního roku došla k závěru, že Microsoft od roku 1996 integrací webového prohlížeče Internet Explorer do prostředí operačního systému Windows porušuje pravidla hospodářské soutěže Evropské unie. I když Komise svůj verdikt nad redmondskou společností ještě nevyřkla, Microsoft oznámil, že Windows 7 se v Evropě budou prodávat bez Internet Exploreru, čímž považuje tento bod celého problému za vyřízený.

Evropské komisi stejně jako firmě Opera Software, která svou stížností na Microsoft vyšetřování odstartovala, se ale řešení nelíbí. Všechny opoziční subjekty si přejí, aby Microsoft s Windows nabízel i konkurenční webové prohlížeče. Důvodem má být právo uživatelů si při instalaci Windows či prvním spuštění počítače vybrat to, co upřednostňují. Evropská komise i Opera Software už dříve několikrát prohlásily, že jen takové řešení aspoň do určité míry spraví pokřivený trh s webovými prohlížeči. Microsoft však distribuci konkurenčních programů se svým systémem striktně odmítá.

„Abychom zajistili, že Microsoft dodržuje evropský zákon, vydáme speciální verzi Windows 7, verzi, která se bude distribuovat v Evropě a která neobsahuje Internet Explorer,“ oznámil Microsoft. „Microsoft nabídne Internet Explorer 8 zdarma nezávisle na systému. Předinstalovat IE 8 na přístroje s (OEM verzí) Windows 7, bude pro výrobce snadné, pokud jej tedy budou chtít předinstalovávat. Výrobci PC si budou moci vybrat i alternativní webový prohlížeč namísto IE 8, což mohli i předtím, a také mohou (do systému) nainstalovat více prohlížečů — budou-li chtít.“

I když Microsoft chce do Evropy dodávat Windows 7 E, jak se verze Windows 7 označuje, finální rozhodnutí Evropské komise může nakonec ještě celou věc hodně změnit. Komise navíc prohlásila, že stejně jako Opera Software i ona chtěla a chce, aby Microsoft zaručil uživatelům možnost volby, tj. aby si mohli vybrat z více produktů.

Odstranění Internet Exploreru podle ní nedává spotřebitelům žádnou reálnou volbu. To, že konečné řešení může vypadat jinak, potvrzuje i Microsoft prostřednictvím svých právních zástupců. „Naše rozhodnutí nabízet v Evropě IE nezávisle na Windows 7 samozřejmě nemůže zabránit možnosti dalších alternativních přístupů, které vzejdou z antimonoplního řízení,“ napsal na webu Microsoftu Dave Heiner z právního oddělení.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.