Scinet.cz » IT/Počítače, Kauzy, Zprávy

Intel dostal nejvyšší pokutu v historii

13.5. 2009, Scinet.cz

Neelie Kroes - EK pokutovala Intel nejvyšší částkou v historii EU

Evropská komise udělila společnosti Intel historicky vůbec nejvyšší pokutu. Výrobce čipů má za porušování pravidel hospodářské soutěže EU zaplatit 1,06 miliardy eur, téměř 29 miliard korun).

Eurokomisařka Neelie Kroesová prohlásila, že účelem antimonopolního řízení hlavně  bylo v budoucnu ochránit spotřebitele v Evropské unii. „Intel poškodil miliony zákazníků v Evropské unii,“ řekla.

Komise došla k závěru, že Intel se proti pravidlům hospodářské soutěže provinil tím, že uplácel počítačové výrobce, aby nevyráběli počítače s procesory konkurenční firmy AMD. Kromě toho měl počítačové firmy uplácet za úplné zastavení či brzdění prodeje takových přístrojů a i uvedení nových modelů s čipy AMD.

Podle Komise dále Intel poskytoval obrovské slevy společnosti Media Markt, největšímu evropskému řetězci počítačových obchodů, výměnou za to, že z prodeje stáhne stroje s procesory od AMD. Kvůli tomu byla podle Kroesové zákazníkům upřena možnost vybrat si a zakoupit počítače s procesory konkurence.

Intel s rozhodnutím Evropské komise „silně nesouhlasí“ a chystá se proti němu odvolat. Výkonný ředitel společnosti Paul Otellini v prohlášení řekl, že „rozhodnutí komise je špatné a EK zcela ignoruje skutečnost, že na trhu s mikroprocesory panuje vysoce konkurenční prostředí“.

„Spotřebitelé nebyli poškozeni vůbec ničím,“ řekl Otellini.

Pokuta ve výši 1,06 miliardy euro je nejvyšší pokutou udělenou jedné firmě. Několik po sobě jdoucích prvenství prozatím držela společnost Microsoft, kterou Evropská komise v roce 2004 pokutovala částkou 677 milionů eur za zneužívání svého dominantního postavení na trhu, v roce 2006 ji uložila zaplatit dalších 280,5 milionu eur a v roce 2008 dokonce 899 milionů eur (celkem tedy Microsoft musel komisi zaplatit 1,7 miliardy eur).

Evropská unie není jediným regionem, kde Intel čelil antimonopolnímu vyšetřování. V roce 2005 se firma dohodla s antimonopolním úřadem v Japonsku a v loňském roce ji pokutu 25 milionů dolarů (500 milionů korun) udělil regulátor v Jižní Koreji. V posledních dnech se objevují spekulace, že mu hrozí antimonopolní řízení i v Austrálii.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.