Scinet.cz » IT/Počítače, Kauzy, Kavárna, Komentáře

Vůbec nic se nezmění. Internet Explorer ve Windows bude

13.6. 2009, Oldřich Klimánek

internet-explorer-8-logo

(Aktualizováno 15.6.) V posledních dnech je v IT médiích i na IT blozích živo. Kdo nekomentuje nejnovější události v souvislosti s antimonopolním řízením, které proti Microsoftu vede Evropská komise, jako by nebyl… A co lidem vadí? To, že než aby redmondská firma čekala na verdikt Komise, sama (a to už podruhé) udělala zásadní krok, kterým chce zabránit budoucím problémům s evropským zákonem — oznámila, že do Evropy se Windows 7 budou dodávat bez Internet Exploreru.

Nejprve čtěte: Windows 7 v EU bez internetového prohlížeče. Evropská komise i Opera to odmítají

I když mnozí komentátoři v (českých) médiích a diskusních fórech spílají Evropské komisi a firmě Opera Software a konstruují nejčernější scénáře o nedostupnosti webu na nových počítačích, měli by si uvědomit jednu zásadní věc: pro koncové uživatele se vůbec nic nezmění. Internet Explorer ve Windows 7 bude pořád.

Zda nějaká firma IE do Windows doinstaluje, se nás netýká

Zdálo by se, že Microsoft tímto krokem chce vyhovět všem, kterým vadí Internet Explorer, ale jde spíše o chytrý taktický tah, ne o ústupek. Windows 7 E opravdu nebudou Internet Explorer obsahovat, ale jen do doby, než opustí brány Microsoftu…

Ten totiž řekl, že výrobci počítačů si pak s OEM Windows mohou udělat, co chtějí. OEM verze Windows vždycky obsahují nějaký software navíc, který do něj doinstalovávají právě výrobci. Kromě nástrojů pro daný hardware počítače jde často o zkušební verze komerčních programů, ale i plné verze různého softwaru od partnerů výrobců. A Microsoft je jedním z nich — takto v současnosti cpe lidem i své MS Office 2007 s 60denní zkušební dobou; a to i na malinkých netboocích). To vlastně neznamená nic jiného, než že Internet Explorer do Windows nenainstaluje Microsoft, ale jeho partner, výrobce počítače, který si do OEM Windows může přidat cokoli. Vzhledem k tomu, že většina nových počítačů obsahuje předinstalované Windows (Linux je raritou, statistickou fluktuací), výrobci, coby partneři, vrátí Internet Explorer na své místo. Důležité je, že žádný z výrobců nemá na trhu monopolní postavení. Koza, nažraný vlk, jáma a lopata, však to znáte.

Výrobci PC mohou i dnes do Windows předinstalovávat Firefox, Operu, Chrome nebo cokoliv jiného. Přitom to nedělají. Hádejte proč. Loni na podzim Google oznámil, že Chrome by se na trh mohlo dostávat OEM kanálem… Jenže být velkým výrobcem počítačů a rozezlít si Microsoft, to opravdu není moc rozumný krok.

Microsoft Evropské komisi prostě vzkázal, že Internet Explorer z Windows (skoro) odstraní, čímž je „vše“ vyřešeno a teď je to na OEM výrobcích, kteří se „mohou rozhodnout“, co uživatelům nabídnou.

A to je ten důvod, proč Evropská komise, Opera a další subjekty s postupem Microsoftu nesouhlasí. Nic se jím totiž nevyřeší a Internet Explorer bude tam kde byl, stejně jako Opera a další. Stejně jako se nic nevyřešilo v případě Windows Media Playeru, který chyběl v naprosto neviditelné verzi Windows XP „N“. Že Windows XP tekly k uživatelům hlavně OEM kanálem — s Media Playerem —, je přitom jasné.

A teď druhá skupina: krabicová verze Windows.

Krabicové verze jsou u uživatelů vzácností

Co se krabicové (retail) verze týče, v porovnání s OEM si ji takřka nikdo nepořizuje. Domácí uživatelé si chtě nechtě pořizují zejména OEM verze Windows, jež jsou předinstalované na nových počítačích (laptopy, desktopy a dnes netbooky). Krabice je mnohem dražší než OEM a dá se s ní nakládat mnohem volněji než s OEM verzí, která je zatížena několika otravnými, a zásadními, restrikcemi.

Když jsem před více než rokem psal o novém protipirátském opatření Microsoftu, řeč přišla i na poměr prodejnosti OEM a retail verzí Windows (XP, Vista). Viz článek Proč Microsoft straší české piráty?

Jak v něm stojí, za dané období tvořily prodané krabicové verze Windows Vista jen 1 % ze všech prodaných licencovaných kopií Windows. A krabicové verze Widnows XP měly na celkové prodejnosti Windows podíl 2 %. To je jedna statistika (a pro úplný přehled a kontext je nutné do odkazovaného článků aspoň nahlédnout; šlo o prodej Windows v Czech Computeru). O podobném poměru hovoří ale i Evropská komise, která trh bedlivě monitoruje. Podle jejích čísel tvoří podíl krabicových verzí Windows méně než 5 % ze všech prodaných licencí Windows.

Krabicové Windows 7 nebudou obsahovat Internet Explorer, ale vzhledem k jejich mizivému podílu (či mizivému podílu retail verzí předchůdců Sedmiček) se tento fakt dotkne velmi malého počtu spotřebitelů. Nadto Microsoft slibuje, že doinstalovat Internet Explorer bude snadné.

Aktualizace 15.6. Microsoft dnes oznámil, že s krabicovou verzí Windows 7 bude zákazníkům dodávat i médium s tzv. internetovým balíčkem. Kromě Internet Exploreru na něm budou program Windows Live Essential, tj. Live Messenger, Mail, Writer, Movie Maker…

Krok Microsoftu spočívající v odstranění Internet Exploreru z Windows 7 a přenechání odpovědnosti na obchodních partnerech tedy ve výsledku vůbec nevyhovuje tomu, o co se snaží Evropská komise, Opera Software ASA a další strany účastnící se řízení: Internet Explorer bude tam, kde byl, stejně jako web a problémy související s programováním webových aplikací, kdy programátoři kvůli rozdílným „standardům“ čelí řadě problémů a kdy se ve výsledku nejen brzdí pokrok, ale zvyšují se i celkové náklady na vývoj. Ale motivace Evropské komise a Opera Software to už je jiný příběh. Katastrofické scénáře, že by lidé nemohli jít na web s novým počítačem, jsou zkrátka nesmyslné. Nezmění se vůbec nic.

Než abych se v některých věcech znova opakoval, přečtěte si starší články:

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (4) »

 • Nokton napsal:

  Podle mě nemůže Evropská, ani žádná jiná komise nařídit soukromé firmě, aby měnila obsah svého produktu, když už si kupuju operační systém, chci aby tam byly programy, pomocí kterých s tím pc můžu něco dělat, a samozřejmě pokud se mi to nelíbí, stáhnu/koupím si jiný. Natož aby ji nutila to distribuovat s cizím softwarem, mě to přijde jako by nutila ferrari, aby prodávala auta s motorem od lamborghini a porsche, řidič ať si vybere.

 • Borg1of3 napsal:

  Mam trochu jiny pohled co se me osobne tyce, ja bych radeji dostal system cisty, bez pridanych programu. Programy z dilen Microsoftu nepouzivam, vse mam GNU…nebo at operacni system obsahuje uplne vse, ale s moznosti to „vse“ odinstalovat.
  A to se netyka jen Windows, ale i Linuxu!

 • Beleg napsal:

  Zcela zcestna argumentace. Doted mohli OEM partneri instalovat jine prohlizece. Nikdo jim to nezakazoval. V pripade moznosi instalace vice prohlizecu (hypoteticky pritomnych pri instalaci OS) by zase OEM partneri vybrali, ktery/e prohlizec/e nainstaluji. To co udelal Microsoft je jen dobre. Jak dlouho tu mame Chrome? To by pri vzniku nejakeho noveho prohlizece museli menit instalacni media? Tvorit SP? Vydavat aktualizace? Kdo rozhodne, ktere prohlizece bude mozne vybrat pri instalaci? A to nemluvim o sireni cizich programu za penize? Kdo na ne bude delat podporu? Aktualizace? Ten od koho jste si je koupili? Premysleli jste pri psani tohoto clanku nad temito aspekty? Nedelam si iluze ze lobbysti je dokazi s prehledem „vysvetlit“ EK. Tam nejde o selsky rozum. Netroufam si odhadnout, kam se tento podel pri psani tohoto clanku, ze byly vyjmenovany jen jednostrane argumenty …

 • Oldřich Klimánek napsal:

  @Beleg.

  Čím je zcestná argumentace? že není pravda, že IE bude ve Windows pořád?

  Vy si opravdu myslíte, že OEM partner si prostě řekne, „dám tam Firefox“, tak dá do systému Firefox? :-) Zkuste mít firmu, která je do velké míry závislá na MS, poté zkuste udělat něco takového jako nasazení konkurenční technologie do svých produktů.

  Co se týče druhé části vašich výtek: nikde jsem nepsal, že výslovně souhlasím s tím, aby MS distribuoval ostatní prohlížeče. To, „jaké z nich distribuovat“, je přesně ta otázka, kterou jsem nahodil už když Opera poslala stížnost Evropské komisi a než začalo řízení. Já jen teď tlumočil postoj EK a Opery a ostatních zúčastněných.

  Ten článek byl o tom, že IE nezmizí. A pište si, že nezmizí.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.