Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Změny u openSUSE: Kratší podpora a výchozí prostředí KDE

21.8. 2009, Oldřich Klimánek

Logo openSUSELinuxový operační systém openSUSE prochází změnami v organizaci. Bezpečnostní aktualizace a opravy nebudou jako dosud vycházet po dobu 24 měsíců od vydání systému, ale jen 18. Další změnou je, že jako výchozí grafické prostředí bude sloužit KDE 4.

Zkrácení podpory jednotlivých nových verzí openSUSE oznámil ve zprávě komunitě Michael Löffler z produktového managementu SUSE LINUX Products. Podpora bude trvat 18 měsíců, což odpovídá vydání dvou dalších verzí tohoto systému, plus dva měsíce navíc.

Vývojáři nedávno oznámili, že prodlužují vývojový cyklus openSUSE ze zhruba 6 na 8 měsíců. Důvodem je, aby jeho nová vydání byla vyladěnější a spolehlivější. Nové verze budou tedy vydávány s odstupem minimálně 8 měsíců; současné openSUSE 11.1 vyšlo loni v prosinci a chystaná verze 11.2 bude uvolněna až letos v listopadu.

Že openSUSE 11.2 a novější budou jako výchozí grafické prostředí používat KDE 4, neznamená pro uživatele GNOME žádnou změnu. KDE i GNOME společně s dalšími prostředími totiž bude na instalačních DVD i nadále. Jediný rozdíl je, že při instalaci bude v seznamu grafických kabátů zatrženo KDE 4. Uživatel si samozřejmě bude stále moci zvolit prostředí jiné. Vývojáři teď chtějí z openSUSE udělat tu nejlepší distribuci s KDE a pravdou je, že současné KDE 4 (4.3) je skutečně v tomto systému integrováno nejlépe (z mainstreamových distribucí je na tom v tomto ohledu nejhůř asi Kubuntu). Snadná je i aktualizace z nižších verzí KDE 4.x na poslední verzi např. pomocí „instalace na jedno kliknutí“ (1-click install).

Podporu v délce 18 měsíců pro jednotlivé verze používá i Canonical a komunita vývojářů Ubuntu. Výjimkou je co dva roky vydávaná edice LTS s tříletou podporou pro osobní počítače a pětiletou pro servery.

Změny se netýkají firemních systémů SLED (SUSE Linux Enterprise Desktop) ani SLES (SUSE Linux Enterprise Server).

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (1) »


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód