Scinet.cz » Články

Téma: KDE

IT/Počítače, Kavárna, Nepřehlédněte, Tipy a triky »

[ 20.3. 2011 ]
openSUSE 11.4: moderní systém s 3D prostředím, které oživí i váš netbook

Po osmi měsících vývoje vyšla nové verze operačního systému openSUSE. Změna vývojového cyklu, jeho prodloužení, zdá se, se opravdu vyplácí. OpenSUSE je vyladěnou stabilní distribucí, která rychle a spolehlivě běží i na slabším hardwaru. Moderní desktopové grafické prostředí KDE 4 s 3D akcelerací si lze užívat i na starších netboocích – což je něco, o čem se majitelům netbooků s Windows 7 Starter může jen zdát.
OpenSUSE patří mezi ikony linuxových distribucí. Jeho poslední verze dává zapomenout na doby, kdy se kupily problémy a člověk jen …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 19.3. 2010 | Komentářů (4) ]
Je Ubuntu tím nejlepším „Linuxem“ pro desktop?

O Ubuntu toho bylo napsáno snad více než o Linuxu jako takovém. Distribuce, jež je prezentována jako „Linux pro lidi“, má však také svá velká úskalí. Uživatel by měl vědět, co na rozdíl od Ubuntu mohou nabídnou i jiné systémy, například jedna z nejlepších dostupných distribucí – openSUSE.
Ubuntu se během pár let stalo synonymem Linuxu – noví uživatelé na něj přecházejí, pak jej odpouštějí, protože jim tam „něco chybí“. Ubuntu má poněkud odlišnou „filozofii“ než dospělé linuxové systémy a trpí i podstatnými nedostatky.
Snad se na …

IT/Počítače, Tipy a triky »

[ 31.8. 2009 | Komentářů (6) ]
Jak zrychlit efekty v Linuxu na kartách ATI. Stáhněte si upravený Xorg-Server

Grafické prostředí KDE 4 je na kartách ATI s oficiálními ovladači Catalyst nepříjemně pomalé. Zvláště kompozitní KWin stejně jako Compiz i na výkonných grafických kartách od AMD mají zásadní problémy – pomalá maximalizace oken a změna velikosti (prodlevy dvě a více sekund) a také jejich zpomalené vykreslování při obnově z panelu (správce úloh). A to se týká navíc i efektů v GNOME.
Bohužel není moc jasné, v čem přesně je problém, a ani se o tom moc nemluví. KDE 4 je i bez 3D efektů na …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 21.8. 2009 | Komentář (1) ]
Změny u openSUSE: Kratší podpora a výchozí prostředí KDE

Linuxový operační systém openSUSE prochází změnami v organizaci. Bezpečnostní aktualizace a opravy nebudou jako dosud vycházet po dobu 24 měsíců od vydání systému, ale jen 18. Další změnou je, že jako výchozí grafické prostředí bude sloužit KDE 4.
Zkrácení podpory jednotlivých nových verzí openSUSE oznámil ve zprávě komunitě Michael Löffler z produktového managementu SUSE LINUX Products. Podpora bude trvat 18 měsíců, což odpovídá vydání dvou dalších verzí tohoto systému, plus dva měsíce navíc.
Vývojáři nedávno oznámili, že prodlužují vývojový cyklus openSUSE ze zhruba 6 na 8 měsíců. …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 5.8. 2009 ]
Pohled na KDE 4.3 aneb Jak se žije (nejen) v Linuxu

Na světě je nové vydání desktopového prostředí KDE. V třetí přírůstkové verzi čtvrté generace K Desktop Environment, vydané po půl roce vývoje, bylo opraveno více než 10 000 chyb a implementováno přes 2 000 požadavků na nové funkce. Skoro 63 000 změn, kterým KDE 4.3 prošlo, zkontrolovalo bezmála 700 přispěvatelů z celého světa.
Nové vydání přináší uživatelům stabilnější a rychlejší desktop, některé výrazné, ale i kosmetické úpravy v grafickém rozhraní, moderní 3D efekty správce oken KWin (pro efekty není nutné instalovat pro mnohé uživatele problematický Compiz) …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 30.6. 2008 ]

Uživatelé Linuxu mají důvod k další radosti. Vyšla druhá beta verze desktopového prostředí KDE 4.1 (K Desktop Environment), která značí již brzký příchod konečné verze (vydání je plánované na 29. července). Vývojáři postupně odstraňují nahlášené chyby a vylepšují funkce v příslušných aplikacích. Stejně tak se pracuje na dokumentaci a překladech.

Prostředí KDE 4.1
Kromě jiného výrazné změny nastaly v programu Dolphin, který v KDE 4 představuje výchozího správce souborů (v KDE 3.5 je to stále Konqueror sloužící i jako webový prohlížeč), a také ve správci obrázků Gwenview. …