Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Pohled na KDE 4.3 aneb Jak se žije (nejen) v Linuxu

5.8. 2009, Oldřich Klimánek
Desktopové grafické prostředí KDE 4.3 (operační systém GNU/Linux)

Desktopové grafické prostředí KDE 4.3 (operační systém GNU/Linux)

Na světě je nové vydání desktopového prostředí KDE. V třetí přírůstkové verzi čtvrté generace K Desktop Environment, vydané po půl roce vývoje, bylo opraveno více než 10 000 chyb a implementováno přes 2 000 požadavků na nové funkce. Skoro 63 000 změn, kterým KDE 4.3 prošlo, zkontrolovalo bezmála 700 přispěvatelů z celého světa.

Nové vydání přináší uživatelům stabilnější a rychlejší desktop, některé výrazné, ale i kosmetické úpravy v grafickém rozhraní, moderní 3D efekty správce oken KWin (pro efekty není nutné instalovat pro mnohé uživatele problematický Compiz) a zásadní vylepšení pod kapotou, co se týče zvýšení výkonu klíčových aplikací.

KDE je jedno z nejoblíběnejších grafických kabátů s charakteristickými sadami aplikací pro linuxové a unixové systémy. Kromě populárních distribucí, jako je Kubuntu, openSUSE nebo Mandriva, je možné ho použít i na různých unixových operačních systémech z rodiny BSD nebo třeba na systému Solaris firmy Sun Microsystems. Několik programů z KDE lze spouštět rovněž ve Windows a Mac OS X.

Prostředí KDE bylo vůbec prvním kompaktním desktopovým „obalem“ Linuxu – do doby, než vyšla jeho první verze (1998), museli uživatelé spoléhat hlavně na příkazovou řádku. Později z něj vznikl další projekt, GNOME, známé například z Ubuntu a dalších distribucí, nicméně GNOME si už léta jde vlastní cestou. Dnes jsou KDE a GNOME dvěma nejpoužívanějšími prostředními v linuxových systémech a často jsou na instalačních médiích jednotlivých linuxových systémů společně.

KDE 4.3 je dostupné na LiveCD se systémem openSUSE, který je možné vyzkoušet bez instalace. Stažený obraz s KDE 4.3 se vypálí na CD a z něho se systém spustí. Uživatelé zmíněného operačního systému openSUSE mají nové KDE v příslušném repozitáři a mohou provést upgrade na vyšší verzi. U dalších linuxových systémů může dodání do repozitářů trvat delší dobu a někteří uživatelé se KDE 4.3 pro jimi používaný systém nemusí dočkat vůbec.

Seriál o Linuxu a KDE z uživatelského hlediska už brzy na Scinet.cz.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód