Scinet.cz » Články

Téma: openSUSE

IT/Počítače, Kavárna, Nepřehlédněte, Tipy a triky »

[ 20.3. 2011 ]
openSUSE 11.4: moderní systém s 3D prostředím, které oživí i váš netbook

Po osmi měsících vývoje vyšla nové verze operačního systému openSUSE. Změna vývojového cyklu, jeho prodloužení, zdá se, se opravdu vyplácí. OpenSUSE je vyladěnou stabilní distribucí, která rychle a spolehlivě běží i na slabším hardwaru. Moderní desktopové grafické prostředí KDE 4 s 3D akcelerací si lze užívat i na starších netboocích – což je něco, o čem se majitelům netbooků s Windows 7 Starter může jen zdát.
OpenSUSE patří mezi ikony linuxových distribucí. Jeho poslední verze dává zapomenout na doby, kdy se kupily problémy a člověk jen …

IT/Počítače, Tipy a triky »

[ 16.7. 2010 | Komentář (1) ]
Ochočte si ze startu novou verzi systému openSUSE 11.3

Vyšla nová verze populárního operačního systému openSUSE, jenž je dostupný zdarma. Verze 11.3 — jako při každém novém vydání — obsahuje nové linuxové jádro s lepší podporou řady nového i staršího hardwaru, vývojáři se zaměřili na podporu tolik populárních netbooků a smartphonů (iPhone, Android, BlackBerry, …), obligátní jsou nové verze programů a další a další přídavky obvyklé pro nová vydání systémů.
Úplnou novinkou je ale třeba podpora cloud computingu – openSUSE přichází se službou SpiderOak, která slouží k synchronizací dat mezi počítači, online zálohování atd.
(OpenSUSE 11.3 …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 19.3. 2010 | Komentářů (4) ]
Je Ubuntu tím nejlepším „Linuxem“ pro desktop?

O Ubuntu toho bylo napsáno snad více než o Linuxu jako takovém. Distribuce, jež je prezentována jako „Linux pro lidi“, má však také svá velká úskalí. Uživatel by měl vědět, co na rozdíl od Ubuntu mohou nabídnou i jiné systémy, například jedna z nejlepších dostupných distribucí – openSUSE.
Ubuntu se během pár let stalo synonymem Linuxu – noví uživatelé na něj přecházejí, pak jej odpouštějí, protože jim tam „něco chybí“. Ubuntu má poněkud odlišnou „filozofii“ než dospělé linuxové systémy a trpí i podstatnými nedostatky.
Snad se na …

IT/Počítače, Tipy a triky »

[ 31.8. 2009 | Komentářů (6) ]
Jak zrychlit efekty v Linuxu na kartách ATI. Stáhněte si upravený Xorg-Server

Grafické prostředí KDE 4 je na kartách ATI s oficiálními ovladači Catalyst nepříjemně pomalé. Zvláště kompozitní KWin stejně jako Compiz i na výkonných grafických kartách od AMD mají zásadní problémy – pomalá maximalizace oken a změna velikosti (prodlevy dvě a více sekund) a také jejich zpomalené vykreslování při obnově z panelu (správce úloh). A to se týká navíc i efektů v GNOME.
Bohužel není moc jasné, v čem přesně je problém, a ani se o tom moc nemluví. KDE 4 je i bez 3D efektů na …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 21.8. 2009 | Komentář (1) ]
Změny u openSUSE: Kratší podpora a výchozí prostředí KDE

Linuxový operační systém openSUSE prochází změnami v organizaci. Bezpečnostní aktualizace a opravy nebudou jako dosud vycházet po dobu 24 měsíců od vydání systému, ale jen 18. Další změnou je, že jako výchozí grafické prostředí bude sloužit KDE 4.
Zkrácení podpory jednotlivých nových verzí openSUSE oznámil ve zprávě komunitě Michael Löffler z produktového managementu SUSE LINUX Products. Podpora bude trvat 18 měsíců, což odpovídá vydání dvou dalších verzí tohoto systému, plus dva měsíce navíc.
Vývojáři nedávno oznámili, že prodlužují vývojový cyklus openSUSE ze zhruba 6 na 8 měsíců. …

Zprávy »

[ 14.8. 2009 ]
O openSUSE se budou starat lidé přímo z Novellu

Společnost Novell vytvořila skupinu odborníků, pro které bude operační systém openSUSE hlavní a jedinou pracovní náplní. V prohlášení komunitě to uvádí Roland Haidl.
„Novell se rozhodl zintenzivnit sponzorství projektu openSUSE. Nyní máme k dispozici skupinu lidí, kteří se budou starat výhradně o tento systém,“ říká Haidl.
„Už to nebude tak, že ‚když vám vyjde čas, prosím zapracujte na openSUSE‘. Teď v Novellu máme ‚Tým openSUSE‘, jenž bude součástí komunity a jehož úkolem je starat o to, aby bylo pro lidi snadné se k projektu připojit, aby se …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 5.8. 2009 ]
Pohled na KDE 4.3 aneb Jak se žije (nejen) v Linuxu

Na světě je nové vydání desktopového prostředí KDE. V třetí přírůstkové verzi čtvrté generace K Desktop Environment, vydané po půl roce vývoje, bylo opraveno více než 10 000 chyb a implementováno přes 2 000 požadavků na nové funkce. Skoro 63 000 změn, kterým KDE 4.3 prošlo, zkontrolovalo bezmála 700 přispěvatelů z celého světa.
Nové vydání přináší uživatelům stabilnější a rychlejší desktop, některé výrazné, ale i kosmetické úpravy v grafickém rozhraní, moderní 3D efekty správce oken KWin (pro efekty není nutné instalovat pro mnohé uživatele problematický Compiz) …

IT/Počítače »

[ 18.3. 2009 ]
SUSE Linux pro ARMové netbooky nebude. Jiní výrobci se ale připravují

Společnost Novell nepočítá s přeportováním svého operačního systému na procesory s architekturou ARM. Tyto procesory mají přitom namířeno na trh s netbooky a podle analytiků z nich udělají to pravé ořechové.

Nový netbook TouchBook od společnosti Always Innovating s procesorem Texas Instruments OMAP3 (ARM) taktovaným na 600 MHz. Dotykový displej s rozlišením 1 024 x 600 bodů, až 15hodinová výdrž na jedno nabití, 3D akcelerace grafiky (OpenGL), 8 GB paměťová karta microSD. Cena s klávesnicí cca 400 dolarů, bez (jako Tablet PC) 300 dolarů. Prodávat by …