Scinet.cz » Články

Téma: Moblin

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 1.7. 2011 ]
Nokia zklamala: Končí s nadějným systémem MeeGo, svou roli v tom sehrál bezesporu Microsoft

Společnost Nokia už nepočítá s mobilní platformou MeeGo, která se u odborné veřejnosti setkává víceméně s hodně kladnými ohlasy. I když vzhledem k událostem spojených s Microsoftem se tento krok dal čekat a leckdo jej předvídal.
Finské deníky v minulých dnech přinesly překvapující informaci, že Nokia už neplánuje žádná mobilní zařízení s operačním systémem MeeGo. Jen chvíli před tím přitom tatáž Nokia na trh uvedla chytrý telefon N9, na který tuzemská i zahraniční odborná média psala vesměs ódy a který používá právě platformu MeeGo.
To, že Nokia …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 20.2. 2011 ]
Microsoft získal rivala chytrým tahem aneb Když šéfem Nokie je bývalý ředitel obchodní divize Microsoftu

Minulý pátek firmy Nokia a Microsoft světu oznámily uzavření dohody o spolupráci. Nokia bude jako hlavní operační systém pro své chytré telefony používat platformu z dílny Microsoftu. Zároveň svým zákazníkům přinese další jeho služby, jakou je vyhledávač Bing a reklamní systém MS adCenter.
MeeGo, Symbian, Android…
Jak se Nokii a Microsoftu povede, nechejme na bedrech času. Pravda je ale taková, že Microsoft v mobilním segmentu trhu tápe, stejně jako se po dlouhých letech začala mračna stahovat nad Nokií.
Nástup spotřebitelských chytrých telefonů od Applu (iPhone) nebo různých přístrojů …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 26.5. 2010 ]
Moblin je mrtvý. Vyšel jeho nástupce MeeGo od Intelu a Nokie

Nadějný projekt Moblin z dílny Intelu a následně vyvíjený pod záštitou Linux Foundation je minulostí. Po ohlášeném spojení s Nokií a její mobilní platformou Maemo vznikl projekt MeeGo. V těchto dnech vyšla jeho první verze, která si bude hledat místo na mobilních zařízení včetně netbooků. Výkonný ředitel Linux Foundation nazývá MeeGo platformou nové generace, která představuje jakýsi technologický most pro tablety, netbooky, kapesní počítače a různá další zařízení.
Současná verze 1.0 ještě není určena ke každodennímu používání, zatím se jí budou zabývat převážně vývojáři, třebaže první recenze hovoří …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 10.11. 2009 | Komentář (1) ]
Systém šitý na míru netbooků: Moblin 2.1

Na světě je nová stabilní verze Moblinu, linuxového systému optimalizovaného pro procesory Atom a určeného pro nasazení na netbooky a nettopy. Systém, jehož vývoj začala firma Intel a který je nyní pod střechou organizace Linux Foundation, přináší zcela nové uživatelské grafické prostředí pro malé obrazovky ultrapřenosných počítačů, které se těší čím dál větší oblibě.
Na rozdíl od ostatních mainstreamových linuxových distribucí nebo Windows je i na těch nejméně výkonných netboocích velice svižný, a to právě v důsledku své optimalizace pro procesory Intel Atom a díky grafickému …

IT/Počítače, Kavárna »

[ 25.9. 2009 ]
Nové netbooky s Moblinem míří na trh. Operátoři je mohou nabízet zdarma

Na konferencích Intel Devoloper Forum a LinuxCon zástupci firem zvučných jmen demonstrovali své plány v oblasti netbooků a nového operačního systému Moblin. Mobilní počítače budou díky telekomunikačním operátorům dostupné i za nulovou cenu.
Už v minulém týdnu se šířily zprávy o tom, že na konferenci IDF v San Franciscu (Intel Developer Forum) bude oznámeno uvedení mobilních počítačů s novým operačním systémem založeným na jádru Linuxu – Moblinem, který je vysoce optimalizovaný pro běh na procesorech Intel Atom. Vývoj systému Moblin (zkratka MOBilní LINux) začal v Intelu, …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 8.6. 2009 ]
Acer Android nasadí, ale jen po boku Windows XP

Tchaiwanský výrobce počítačů Acer oznámil, že první jeho netbooky s operačním systémem Android by se na trhu mohly objevit už ve třetím čtvrtletní letošního roku. Na konferenci Computex v Taipei to prohlásil Jim Wong, prezident pro IT produkty.
Wong věří tomu, že Android toho může hodně nabídnout a taky na trhu s netbooky uspět. Jeho slova byla však překvapivá, Acer totiž ještě nedávno i přes nadšení z Androidu upozorňoval, že tento linuxový operační systém bude muset ujíst ještě pořádný kus cesty, než bude připraven na nasazení …

IT/Počítače, Kavárna »

[ 28.5. 2009 ]
Intel vyvíjí nový operační systém – přichází Moblin

Společnost Intel vydala novou testovací verzi operačního systému Moblin 2 Beta. Moblin je označován za systém nové generace mobilních přístrojů a různých vestavěných zařízení, ale v současnosti si zuby brousí hlavně na netbooky, které se těší obrovské popularitě uživatelů po celém světě.
I když Intel stojí za vývojem nového operačního systému, nebuduje jej od píky. Napsat kompletně nový systém se všemi součástmi, který by měl masově oslovit klienty po celém světě, by teď asi nikam nevedlo. Stejně jako řada jiných společností i Intel využil již dlouho …

IT/Počítače »

[ 11.4. 2009 ]
Velký obrat: Windows drtivě poráží Linux na netboocích

Microsoft s odvoláním na výsledky získané společností NDP pyšně hlásá, že se mu podařilo smazat Linux z trhu s netbooky.
Podíl netbooků prodaných s Windows XP se v měsíci únoru vyšplhal na drtivých 96 procent. Pouhá čtyři procenta tak zůstala na další různé linuxové distribuce (nejčastěji Xandros, SUSE, Ubuntu, Linpus).
Závěry NDP okomentoval na blogu WindowsTeamBlog.com Brandon LeBlanc ze společnosti Microsoft. Nezapomněl připomenout, že podle původního záměru netbooky neměly sloužit jako plnohodnotné počítače, ale zejména jako „internet-centrické“ přístroje, tudíž hlavně pro přístup k e-mailu, online komunikaci a …