Scinet.cz » IT/Počítače, Kavárna, Komentáře

Nokia zklamala: Končí s nadějným systémem MeeGo, svou roli v tom sehrál bezesporu Microsoft

1.7. 2011, Oldřich Klimánek

Společnost Nokia už nepočítá s mobilní platformou MeeGo, která se u odborné veřejnosti setkává víceméně s hodně kladnými ohlasy. I když vzhledem k událostem spojených s Microsoftem se tento krok dal čekat a leckdo jej předvídal.

Finské deníky v minulých dnech přinesly překvapující informaci, že Nokia už neplánuje žádná mobilní zařízení s operačním systémem MeeGo. Jen chvíli před tím přitom tatáž Nokia na trh uvedla chytrý telefon N9, na který tuzemská i zahraniční odborná média psala vesměs ódy a který používá právě platformu MeeGo.

To, že Nokia se již nebude snažit udržovat linuxové operační systémy, bylo však de facto jasné už letos v únoru, kdy světu oznámila navázání spolupráce se společností Microsoft — v jejímž rámci své chytré telefony bude osazovat mobilními Windows.

Pro tým kolem MeeGo — a v určitém smyslu také pro Nokii samotnou — to je však smutná zpráva. MeeGo coby systém s linuxovým jádrem se řadí k těm povedenějším produktům posledních let.

Podle toho, co napsaly finské noviny — a jak citovaly šéfa Nokie Stephena Elopa –, mobilní přístroj Nokia N9 je opravdu posledním modelem s operačním systémem MeeGo. List Helsingin Sanomat napsal, že „podle Elopa se Nokia k MeeGo nevrátí. A to ani tehdy, bude-li z N9 prodejní hit.“

Nokie N9 v kostce

Uvedený linuxový smartphone opravdu překvapil mnohé komentátory, recenzenty i uživatele. Skloňují zejména povedený a kvalitně provedený displej, design a i samotný operační systém MeeGo. Nokia telefon N9 představila na veletrhu CommunicAsia a mezi návštěvníky budil od počátku velký zájem. Na Twitteru se nesly nadšené zprávy — a ve srovnání se Symbianem u některých komentátorů okamžitě MeeGo vítězilo.

Telefon Nokia N9 nemá žádná mechanická tlačítka pro ovládání, jak to známe u jiných smartphonů (výjimkou je hlasitost a spoušť fotoaparátu) a hardware vypadá následovně: hmotnost 135 gramů, rozměry: 116,5 x 61,2 x 7,6 – 12,1 mm, displej 3,9″ s rozlišením 854 x 480 pixelů, CPU: ARM Cortex A8 na frekvenci 1 GHz, RAM: 1 GB, úložiště 16, resp. 64 GB, fotoaparát 8 Mpix s bleskem (optika od Zeiss), druhá kamera slouží pro video hovory, sítě: GSM/EDGE, UTMS, HSDPA, HSUPA, navigace A/GPS, konektory: TV, USB 2.0 Micro. Jak přístroj a uživatelské rozhraní jeho operačního systému vypadá, si můžete prohlédnout na následujících videích.

Gone MeeGo Gone

Pro kontext je nutné opět připomenout, že Microsoft a Nokie v únoru letošního roku oznámily navázání hluboké spolupráce. Okamžitě se spolu s tím objevila řada hlasů, které spolupráci nepovažovaly za něco rozumného — určitě ne pro Nokii. Důvodem je a bylo, že i přes svou pozici na trhu Nokie začíná technologicky ztrácet, a použití mobilních Windows se nezdá jako ten pravý lék — zejména proto, že ani mobilní Windows nemají na růžích ustláno. Na trhu jim patří zanedbatelná část koláče a Microsoft pro své mobilní hrátky stále marně hledá širší (spotřební) uživatelskou základnu. Microsoftu se jen může zdát o tak raketovém vzestupu na mobilním trhu, jaký zažil Google se svým systémem Android.

Pravdou je, že Nokia poslední roky v oblasti mobilních systémů (a vlastně i samotných smartphonů) tápe (Nokie dlouho nevydala žádný technologicky převratný model telefonu, který by způsobil mezi uživateli nákupní horečku.). Roztříštění bylo možné vypozorovat vlastně i na tom, jak to Nokie zkoušela a nezkoušela s mobilními systémy: Proslulý Symbian, který však uvadá; Nokie po otevření jeho kódů nezískala do svých řad tolik vývojářů, jak by chtěla; dalším pokusem bylo Maemo, opět linuxový systém založený na operačním systému Debian. A právě Maemo se po nějaké době sloučilo s projektem Intelu zvaným Moblin (mobilní Linux) v dnes Nokií zavržený systém MeeGo.

V únoru však Nokie od otevřených platforem vlastně ustoupila a karty vsadila na mobilní verzi Windows. Tehdejší tisková zpráva sice chlácholila komunitu sliby o zachování vývoje MeeGo, ale nic víc než marketingové řeči v tom pozorovatelé neviděli. A pokud budeme brát dnešní slova šéfa Nokie pana Elopa vážně, pozorovatelé prostě měli pravdu. Potvrdilo se i to, že Nokie na letošek plánovala jen jeden přístroj s OS MeeGo — telefon N9. Jenž navíc nic neřeší.

Stále sice existuje možnost, že si Nokie nechá otevřená vrátka pro další roky, jenže nelze zapomínat na jednu podstatnou věc. A to že Nokie si moc nemůže dovolit konkurovat linuxovými systémy Microsoftu, který Nokii za použití mobilních Windows na telefonech zaplatil více než miliardu dolarů. A bez zajímavosti určitě není ani skutečnost, že současný šéf Stephen Elop pracoval na vysoké pozici právě v Microsoftu, ze kterého odešel v září 2010, aby se záhy připojil právě k Nokii.

Systém MeeGo sám o sobě ohrožen zatím není. Moblin (jak se dříve jmenoval) existoval i bez Nokie. Intel už v zimě sliboval, že tuto platformu bude podporovat nadále. Nic však netrvá věčně – jestliže se MeeGo nezačne více prosazovat v mobilním, netbookovém, tabletovém či „vestavěném“ segmentu trhu, nebudou existovat ani důvody pro jeho udržování. Přitom systém je to bezesporu kvalitní a co se týče netbooku, překonává svými vlastnostmi zatím vše, co netbooky zažily. O to paradoxnější je fakt, že Moblin/MeeGo na netboocích nehraje ani ony pověstné druhé housle.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.