Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Moblin je mrtvý. Vyšel jeho nástupce MeeGo od Intelu a Nokie

26.5. 2010, Oldřich Klimánek

Nadějný projekt Moblin z dílny Intelu a následně vyvíjený pod záštitou Linux Foundation je minulostí. Po ohlášeném spojení s Nokií a její mobilní platformou Maemo vznikl projekt MeeGo. V těchto dnech vyšla jeho první verze, která si bude hledat místo na mobilních zařízení včetně netbooků. Výkonný ředitel Linux Foundation nazývá MeeGo platformou nové generace, která představuje jakýsi technologický most pro tablety, netbooky, kapesní počítače a různá další zařízení.

Současná verze 1.0 ještě není určena ke každodennímu používání, zatím se jí budou zabývat převážně vývojáři, třebaže první recenze hovoří o nečekaně dobré stabilitě prostředí. Další verze (1.1) vyjde v říjnu — vývojářský tým se rozhodl pro půlroční cyklus, kterým se řídí i jiné firmy a komunity vyvíjející operační systémy s linuxovým jádrem. Chystanou novinkou v nadcházející verzi bude podpora dotykových displejů, což je rys dnes nemyslitelně spjatý s tablety, handsety a informačními systémy v automobilech.

Grafické rozhraní zůstalo na první pohled velice podobné tomu, jaké měl Moblin, jen bylo kompletně předěláno z GTK na QT 4.6. MeeGo je ve své podstatě vylepšený Moblin. S tím rozdílem, že největší výrobce procesorů pro osobní počítače se nyní spojil s největším výrobcem mobilních telefonů a dalších zařízení.

MeeGo je možné stráhnout z oficiálních stránek projektu. Na výběr je i verze s prohlížečem Google Chrome (770+ MB). Zároveň je stále dostupný i obraz instalačního disku Moblinu 2.1. Systémy se nemusí instalovat, pro vyzkoušení je stačí spustit například z USB klíčenky.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.