Scinet.cz » Články

Téma: Kvantová mechanika

IT/Počítače, Kavárna, Věda »

[ 18.6. 2010 ]
Selhala nejbezpečnější technika pro přenos informací?

Kvantová kryptografie představuje oblast s největším příslibem k perfektnímu zabezpečení informací. Přírodní zákony, na kterých stojí, totiž nejdou ošálit. Nicméně podle zpráv z minulých týdnů se trojici fyziků údajně podařilo tvrzení o dokonale bezpečném přenosu vyvrátit. Tvrdí, že v komerčním systému pro kvantově zabezpečený přenos informací našli chybu, která útočníkovi …

Věda, Zprávy »

[ 28.5. 2010 | Komentářů (5) ]
Dosaženo kvantové teleportace na 16 km

Čínským fyzikům se podařilo teleportovat kvantovou informaci mezi fotony (částicemi světla) na vzdálenost 16 km. Ve skutečnosti nešlo o teleportaci částic, jak si to běžně představujeme, ale o přenos kvantových stavů. Přenesou-li fyzici stav jedné částice na druhou částici, částice v cíli je de facto částicí startovní. Kvantová teleportace se …

IT/Počítače, Věda »

[ 31.12. 2007 | Komentář (1) ]
Fyzici provedli první kvantový výpočet

Výzkumní pracovníci z University of Queensland, kteří jsou součástí mezinárodního vědeckého týmu, poprvé v historii provedli kvantový výpočet. Jde o důležitý krok k sestavení kvantových počítačů.
Profesor Andrew White z Centre for Quantum Computer Technology z University of Queensland společně s kolegy z kanadské University of Toronto tvrdí, že se jim …

Věda »

[ 2.5. 2007 ]

Brazilští fyzici poprvé v historii pozorovali podivný kvantový jev, který je velkou překážkou ve vývoji kvantových počítačů.
V kvantových počítačích budou základem informací kvantové bity. Ty se od normálních bitů liší tak, že nejsou rovny ani jedničce a ani nule, ale jsou superpozicí obou stavů.
Problém je ten, že kvantové …

Věda »

[ 20.3. 2007 ]

Mezinárodní tým fyziků s českým zastoupením vyvinul novou metodu pro analýzu dat z mikroskopu atomárních sil. Díky ní mohou vědci na povrchu látek nejen spatřit jednotlivé atomy, ale také určit jejich chemickou podstatu. O svém objevu informují v prestižním časopise Nature.
Roku 1986 byl Nobelovou cenou za fyziku odměněn vynález řádkovacího …

Věda »

[ 12.3. 2007 ]

Známý britský fyzik Stephen Hawking v 70. letech zjistil, že černé díry se mohou vypařovat. Ukázal, že pozvolna vydávají záření a tím postupně ztrácejí hmotnost.
Je proto přirozené se ptát, kam se poděly informace o hmotě, která předtím do černé díry spadla? Jsou nějak zakódovány do vycházejícího záření, nebo se …

Věda »

[ 5.3. 2007 ]

Němečtí fyzici udělali další krok na cestě za kvantovými počítači. Vyvinuli nový způsob, jak kontrolovat nejen směr částic světla — tzv. fotonů —, ale také jejich polarizaci.
„V kvantových počítačích budou výpočty řízeny kvantovou povahou částic,“ píše pro server Physorg.com Gerhard Rempe z Ústavu Maxe Plancka v Německu. „Jeden přístup …

Věda »

[ 2.3. 2007 ]

Americkým fyzikům se podařilo experimentálně ověřit teoretickou předpověď z roku 1955, kdy Jevgenij Lifčic tvrdil, že velikost Casimirovy síly závisí na teplotě.
Casimirova síla je odrazem kvantových efektů probíhajících ve vakuu. I když si lidé většinou myslí, že vakuum je opravdu zcela prázdné, není to pravda. V důsledku kvantových procesů …