Scinet.cz » Telekomunikace, Zprávy

WiMAX je dostupný ve 20 městech. Ode dneška patří T-Mobilu

1.12. 2009, Oldřich Klimánek

T-Mobile

Pomocí technologie WiMAX se k internetu mohou nově připojit také obyvatelé Písku, Tábora, Chebu, Františkových Lázní, Hradce Králové a Jablonce nad Nisou. Celkově jsou služby WiMAX Českých Radiokomunikací a VoIP přes tuto platformu dostupné kromě Prahy také v dalších 20 městech ČR. Firma to uvádí v tiskové zprávě.

„Odezva zákazníků v regionech je velmi pozitivní,“ říká Marcel Procházka, manažer rozvoje služeb a podnikání Českých Radiokomunikací. „Výstavba vysílačů v regionech se blíží do finále, nyní nás čeká pouze spuštění šesti posledních lokalit,“ dodává Marcel Procházka.

Zájemci se prostřednictvím WiMAX mohou k internetu připojit například v Praze, Ostravě, Brně, Olomouci, Liberci, Zlíně a dalších větších městech. Služba se svou cenou a parametry hodí spíše pro firmy, nicméně má co nabídnout i domácím uživatelům, kteří nejsou v dosahu jiných sítí. Radiokomunikace firmám nabízejí maximální rychlost 5 Mbit/s v obou směrech. Domácnostem je určen tarif s rychlostí maximálně 3 Mbit/s (download) a 1 Mbit/s (upload) s cenou 999 Kč včetně daně.

Počínaje 1. prosincem 2009 koncoví klienti Radiokomunikací automaticky přecházejí ke společnosti T-Mobile, která odkoupila maloobchodní část Radiokomunikací. Více v článku T-Mobile nabízí nahé ADSL a přebírá zákazníky Radiokomunikací.

Technologie WiMAX byla dlouhou Yettim — všichni o ní roky mluvili, ale nikdo ji pořádně neviděl. Po dlouhé době je zde tedy pokus o rozšíření tohoto typu připojení k internetu, který býval často označován za nástupce WiFi. Vzhledem k velkého popularitě klasické WiFi, nižším cenám za připojení i potřebné zařízení se však nezdá pravděpodobné, že by WiMAX mohl do telekomunikačního trhu jakkoliv zásadněji promluvit.

Jeho výhodou ovšem je velký dosah signálu — ideální řešení pro odlehlejší oblasti.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (1) »

  • cvc napsal:

    Vyděrači z T-Mobilu. V Hradci Králové se buduje metropolitní optická síť a chtějí 350 Kč za symetrických 30 Mbit.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.