Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Ubuntu 9.10 Alfa 3 přichází s Ubuntu One pro synchronizaci složek. Stahujte k testování

24.7. 2009, Scinet.cz

Ubuntu - 3D efekt - přepínání mezi virtuálními plochami

Vývojáři nejpopulárnějšího linuxového operačního systému Ubuntu uvolnili nové testovací sestavení – třetí vývojová alfa verze přichází s novinkou v podobě aplikace Ubuntu One. Ta slouží k synchronizaci složek a souborů mezi vybranými počítači. Co se vnitřností nového Ubuntu týče, vyřešeny by měly být problémy s výkonem grafických karet Intel (v ovladači přechod z „EXA“ na „UXA“), integrován byl zavaděč GRUB 2, HAL byl nahrazen technologií DeviceKit-power a samozřejmě byla aktualizována řada softwaru na novější verze.

Od vydání druhé alfa verze uběhlo zhruba šest týdnů. Nové sestavení Ubuntu 9.10 Alfa 3 obsahuje linuxové jádro 2.6.31 a grafický systém GNOME 2.27.4. Vývojáři nadto změnili několik rysů v uživatelském rozhraní, například ještě vylepšili oznamování systémových událostí a zcela přepsali správce pro přihlašování do systému (GDM) – stejně jako v jiných systémech s jinými desktopovými prostředími (KDE) uživatel nyní nebude muset psát jméno a heslo, ale jen heslo pro svůj účet (který vybere kliknutím v seznamu).

Snímky Ubuntu 9.10 zde.

Změnou, která nepotěší fanoušky komunikátoru Pidgin, je, že výchozím komunikačním program pro sítě Jabber, ICQ, MSN apod. je nově Empathy Instant Messenger.

Empathy ale také podporuje řadu sítí, navíc i Facebook (chat) a dokonce SIP a XMPP, protokol pro VoIP, volání přes internet s podporou videa (lze volat i na Google Talk/Gmail), takže uživatelé změnou získají. Zarytí fandové Pidginu si svůj oblíbený program ale samozřejmě mohou nainstalovat z repozitáře.

Úplnou novinkou je aplikace Ubuntu One, která se stará o synchronizaci dat mezi několika počítači přes servery firmy Canonical (která řídí vývoj celého systému Ubuntu). Umožňuje tedy, aby vybrané dokumenty a různé soubory ve vašem desktopu byly stále synchronizovány například s dokumenty v pracovním notebooku apod. Ve své podstatě jde tedy o podobnou službou, jakou je DropBox (dostupný i pro Linux) a Live Mesh (stále testovací beta) vyvíjený společností Microsoft pro operační systémy Windows a Mac OS X.

Ubuntu One: Synchronizace složek a sdílení souborů

Vydání 4. alfa verze je plánováno na 13. srpna. Poté přijdou ještě dvě verze alfa, jedna beta verze (1. října), 22. října bude uvolněn kandidát na vydání (RC) a finální Ubuntu 9.10 čekejte 29. října (mimochodem u nás o dva dny dříve než nové Windows 7).

Zájemci si Ubuntu 9.10 Alfa 3 mohou stáhnout ze domovských stránek Ubuntu.com. Pozor, jedná se o testovací verzi, která by tudíž neměla být nasazena na hlavní počítač. Chcete-li Ubuntu 9.10 Alfa 3 testovat, použijte jiný počítač, nebo dual-boot (v kombinaci s jiným, hlavním systémem), nebo některý z virtualních strojů, např. VirtualBox, do kterého ho můžete nainstalovat bez obav. Na tomtéž místě pak lze nalézt další informace o změnách.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód