Scinet.cz » IT/Počítače, Zprávy

Ubuntu One: Synchronizace složek a sdílení souborů

17.5. 2009, Scinet.cz

Společnost Canonical s komunitou začala betatestování nové webové služby Ubuntu One. Ta majitelům operačních systémů Ubuntu umožní synchronizaci složek mezi počítači i sdílení jednotlivých souborů s dalšími uživateli. Testování je zatím neveřejné, ale členové komunity mohou požádat o pozvánku na adrese Ubuntuone.com

ubuntuone_synchronizace

Sychronizaci a sdílení obstarává vlastní aplikace, která po instalaci vytvoří vlastní složku v domovském adresáři. Potřebný software již běží na současné verzi Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope) a stejně jako celá služba bude široké veřejnosti dostupný v říjnu letošního roku, kdy vyjde Ubuntu 9.10 (Karmic Koala).

Když uživatel do složky přidá soubory, naopak je smaže, nebo aktualizuje, změny se odešlou na server Canonical a záhy proběhne synchronizace obsahu na dalších počítačích uživatele. Firma Canonical v současné době nabízí 2 GB místa zdarma a 10 GB prostoru za 7 euro měsíčně (necelých 200 Kč). Canonical však tvrdí, že ceny a velikost poskytnuného prostoru se můžou změnit.

Složky a soubory je možné sdílet i s třetí stranou, tj. s počítači, ke kterým uživatel jinak nemá fyzický přístup. Sdílení s dalšími lidmi se jednoduše nastaví pravým kliknutím na složku či soubor a výběrem akce z kontextové nabídky. Pro Ubntu One je dostupné i webové rozhraní, v němž může uživatel spravovat obsah a přistupovat k němu i bez klientského softwaru.

Ubuntu One je dostupný pouze pro Ubuntu 9.04 a vyšší. Služby tedy nelze používat v jiných linuxových systémech, natož Windows či Mac OS X. Canonical však nevylučuje, že Ubuntu One se později v takových verzí objeví. To bude ale záviset na vývojářích třetích stran.

V plánu je během následujících měsíců přidat do softwaru další funkce a upravit Ubuntu One in pro desktopové prostředí KDE.

Scinet.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.