Scinet.cz » Články

Téma: Urychlovače částic

Věda, Zprávy »

[ 17.1. 2011 | Komentářů (2) ]
Slavný urychlovač Tevatron letos v září ukončí provoz

Ani snaha mnoha fyziků nezabránily tomu, že americký částicový urychlovač Tevatron svou činnost ukončí už letos v září. Čtvrt století starý synchrotron nedostane na svůj provoz už žádné dotace, byť si vědci přáli prodloužení jeho životnosti o další tři roky. Část částicových fyziků si přesto myslí, že Tevatron už stejně neměl fyzice co dát. Štafetu totiž přebral LHC v CERNu.
Američtí fyzici doufali, že v Tevatronu ještě stihnou objevit Higgsovy bosony, částice, jejichž existenci předpovídá standardní částicový model, ale jež nebyly dosud pozorovány. Jediným urychlovačem, který …

Kavárna, Věda »

[ 1.4. 2010 | Komentářů (3) ]
V LHC zažehnuto pravé fyzikální peklo. Půl milionu událostí během pár hodin

Nejsilnější urychlovač částic dosáhl rekordní energie 3,5 TeV na svazek. 30. března v 13:06 středoevropského času se podařilo protony srazit při energii 7 TeV. Historický moment, světový rekord překonán, pro LHC další milník na cestě za 14 TeV. Během několika hodin detektory zaznamenaly půl milionu událostí. Nová fyzika začíná.
Byla to dlouhá cesta. Velký hadronový srážkostroj měl běžet už v minulých letech. Série poruch a jejich následné odstraňovaní ale naučilo fyziky mnohým věcem. LHC se poprvé pořádně rozběhlo na konci listopadu loňského roku.
Utíkejte do hor: Před …

Věda, Zprávy »

[ 12.3. 2010 | Komentářů (2) ]
V urychlovači RHIC nalezeno největší jádro antihmoty s podivným antikvarkem

Fyzici v detektoru STAR urychlovače RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) ve Spojených státech nalezli doposud největší jádro antihmoty. To je navíc výjimečné i tím, že obsahuje „podivný“ (s) antikvark.
Tento antihypertriton se skládá z antiprotonu, antineutronu a částice anti-lambda. Fyzici věří, že produkce takových těžkých jader antihmoty otevře okna do neprobádaných koutů mikrosvěta a rovněž pomůže objasnit některé problémy astrofyziky a kosmologie.
V urychlovači RHIC – do češtiny bychom jeho jméno mohli přeložit jako „Srážeč těžkých relativistických iontů – se při vysokých (relativistických) rychlostech spolu srážejí jádra …