Scinet.cz » Věda, Zprávy

V urychlovači RHIC nalezeno největší jádro antihmoty s podivným antikvarkem

12.3. 2010, Oldřich Klimánek
Detektor STAR v urychlovači RHIC / foto: Brookhaven National Laboratory

Detektor STAR v urychlovači RHIC / foto: Brookhaven National Laboratory

Fyzici v detektoru STAR urychlovače RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) ve Spojených státech nalezli doposud největší jádro antihmoty. To je navíc výjimečné i tím, že obsahuje „podivný“ (s) antikvark.

Tento antihypertriton se skládá z antiprotonu, antineutronu a částice anti-lambda. Fyzici věří, že produkce takových těžkých jader antihmoty otevře okna do neprobádaných koutů mikrosvěta a rovněž pomůže objasnit některé problémy astrofyziky a kosmologie.

V urychlovači RHIC – do češtiny bychom jeho jméno mohli přeložit jako „Srážeč těžkých relativistických iontů – se při vysokých (relativistických) rychlostech spolu srážejí jádra zlata. Při prudkých kolizích vzniká zvláštní stav hmoty, kterému se přezdívá kvark-gluonové plazma. Hustá a žhavá polévka, která podle teoretických poznatků existovala ve velmi raném vesmíru, opravdu kratičce po velkém třesku, byla v tomto urychlovači připravena vcelku nedávno – fyzici o úspěšném namíchání exotického koktejlu hmoty s teplotou čtyři biliony stupňů informovali v polovině února.

„Tento experimetnální objev může zásadně ovlivnit náš pohled na svět,“ říká teoretický fyzik Horst Stoecker, viceprezident Helmholtzovy asociace Německých národních laboratoří. „Tento kousek antihmoty otevírá dveře do nových dimenzí jaderné fyziky. Před pár lety tohle bylo nemožné.“

Objev masivního jádra antihmoty může pomoci objasnit například modely neutronových hvězd a rovněž fyzikům umožní studovat  fundamentální asymetrie raného vesmíru.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (2) »

  • jiří marek napsal:

    Konečně se to pohnulo.Jen aby nezůstalo jen pro soukromé ůčely.

  • Filip napsal:

    …huraaa, mame tu kratky, lec clanek o fyzice ;-)


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód