Scinet.cz » Články

Téma: Notebooky

IT/Počítače, Kavárna »

[ 18.6. 2011 | Komentář (1) ]
Na trhu jsou Chromebooky — měli byste o „webový“ systém od Googlu zájem?

Portály Amazon a Best Buy začaly ve Spojených státech prodávat Chromebooky — notebooky s předinstalovaným operačním systémem Google Chrome OS. Dlouho očekávané přístroje s taktéž očekávaným systémem vyvolávají různé reakce — ještě než Chrome OS a přístroje s ním byly vůbec představeny, oboje sklízelo kritiku. Možná předčasnou, možná opodstatněnou. Recenze, články a diskusní reakce však dávají tušit, že odmítavý, či nevěřícný přístup lidí k systému Googlu se začíná mírně obracet. Nebo spíše vyvažovat.
Ať se podíváte na ten či onen zahraniční web, většina (často drtivá většina) …

Internet, IT/Počítače, Zprávy »

[ 17.5. 2011 ]
Notebooky s OS Chrome jdou na trh

Společnost Google představila první notebooky s vlastním operačním systémem, Google Chrome OS. Ten je postavený na linuxovém jádru, ale vlastně obsahuje pouze jedinou lokální aplikaci, a to webový prohlížeč Chrome. V něm budou uživatelé moci spouštět de facto jen webové aplikace. Pro přihlášení do systému slouží heslo k účtu Google (tj. například k Gmailu).
První stroje se systémem od Googlu půjdou do prodeje už v červnu letošního roku. Zatím se budou prodávat jen ve Spojených státech a další hrstce evropských zemí: Spojeném království, Francii, Itálii, Německu, …

Internet, IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 12.12. 2010 ]
Google představil budoucí konkurenci Windows: Chrome OS

Společnost Google v úterý představila svůj další operační systém: Chrome OS. Společně s ním světu ukázala i první notebook s tímto OS a otevřela rovněž obchod s aplikacemi. Nová éra operačních systémů začíná.
V uplynulých týdnech jsme si povídali o tom, kterak společnost Microsoft připravuje zcela nové operační systémy, které v ničem nebudou připomínat současné Windows. Minulý týden jsme narazili na projet Midori a zvěsti, že systém má být orientován na práci s webovými aplikacemi a skloňovali jsme cloud computing. Sérii článků o novém OS od …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 30.6. 2010 ]
Elegantní netbook od Samsungu s výdrží až 14 hodin

Samsung uvedl na trh novou řadu netbooků N230. Přístroj se od ostatních konkurenčních kousků příliš neliší, ale kromě elegantního designu a příjemné klávesnice uživatele osloví zejména svou výdrží. Ta by se podle specifikace měla pohybovat až ke 14 hodinám — netbook při použití 66Wh baterie by měl vydržet běžet 13,8 hodiny. Modely se slabší 32Wh baterií pak vydrží zhruba 7 hodin.
Perfektní mobilita, oproti klasickým notebookům delší výdrž bateriového provozu a rozumný výpočetní výkon jsou hlavní přednostní netbooků, které na trhu s počítači zažily před pár …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 12.1. 2010 | Komentář (1) ]
Předinstalované Windows předmětem hromadné žaloby

Italská Asociace pro práva uživatelů a spotřebitelů (ADUC) podala na společnost Microsoft hromadnou žalobu kvůli Windows OEM na nových počítačích. Asociaci se nelíbí, že lidé musí opakovaně platit za nové licence operačního systému Windows, byť o Windows nestojí nebo už v předchozích letech licenci zaplatili (protože jde o OEM, licence není přenosná). Do případu se zapojilo zhruba 2 000 uživatelů, kteří s OEM politikou nesouhlasí a nechtějí počítače s Windows.
Asociace bude pro spotřebitele žádat odškodnění. Předseda ADUC Vincenzo Donvito uvedl, že individuální stížností uživatelů na …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 5.1. 2010 ]
Možná specifikace netbooků od Googlu s Chrome OS

Některá zahraniční IT média se v minulých dnech věnovala spekulacím kolem netbooku společnosti Google, který by měl být na trh uveden s operačním systémem Chrome OS.
Chrome OS, zaměřený na práci s webovými aplikacemi a s jedinou lokální aplikací – webovým prohlížečem Chrome –, by se ve finální verzi měl objevit během letošního roku, pravděpodobně v jeho druhé půlce.
Jak například uvádí server IBTimes.co.uk, netbook s Chrome OS bude uveden v „prázdninové sezóně“ letošního roku.
Netbook má mít dotykovou obrazovku s uhlopříčkou 10,1 palce, postaven bude na čipové …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 4.1. 2010 ]
Psystar skončil s prodejem „klonovaných Macintoshů“, teď to zkusí s Linuxem

Floridská firma Psystar přestala prodávat „hackintoshe“ i nástroj Rebel EFI, který za 50 dolarů umožňoval operační systém Mac OS X od společnosti Apple nainstalovat na jakékoli PC s procesorem Intel.  Po soudních přích nakonec od svých aktivit ustoupila a oznámila, že v PC průmyslu se bude pohybovat dále, nicméně teď sází na prodej počítačů s operačním systémem s jádrem Linuxu.
Psystar prodávala nástroj Rebel EFI umožňující Mac OS X nainstalovat na PC od října 2009, kdy skončila kvůli nařízení soudu s prodejem Mac-klonů. Jak teď na …

IT/Počítače, Telekomunikace »

[ 12.9. 2009 ]
Netbooky mění trh s PC. Zásluhou operátorů a rychlého mobilního internetu

Zpráva analytické společnosti Canalys uvádí, že rapidní růst trhu s netbooky je zásluhou telekomunikačních operátorů. Analytici předpovídají, že letos by netbooky měly mít „hluboký dopad“ na PC průmysl.
Ve zprávě stojí, že jen za polovinu letošního roku se globálně prodalo 13,5 milionu kusů netbooků. To je skoro tolik, kolik jich bylo prodáno celkem za loňský rok. Analytici velkou zásluhu za růst v tomto segmentu trhu dávají telekomunikačním operátorům. Ti je totiž stále častěji nabízejí za snížené ceny v balíčcích s datovými tarify. Zpráva uvádí, že netbooky …