Scinet.cz » Telekomunikace, Zprávy

Majitelé iPhonu nám zatěžují sítě, stěžuje si AT&T. Telefony přitom prodává exkluzivně a jen s datovým paušálem

14.12. 2009, Oldřich Klimánek
Firmě AT&T  vadí, že její klienti zatěžují datové sítě. Přitom telefon prodává jen ona a s podmínkou placení paušálu za mobilní data...

Firmě AT&T vadí, že její klienti zatěžují datové sítě. Přitom telefon prodává jen ona a s podmínkou placení paušálu za mobilní data...

Deník The Wall Street Journal informuje o takřka komickém problému, na který si stěžuje americká telekomunikační firma AT&T. A sice že její klienti mají až moc velký zájem o datové služby a že hlavně majitelé iPhonu vytěžují síť operátora. Přitom právě AT&T telefony iPhone v USA nabízí exkluzivně.

Operátor všechny zájemce o iPhone láká na své datové služby (zrovna u tohoto přístroje platí, že bez datové sítě poněkud ztrácí svůj smysl) – zákazník si vlastně ani iPhone nemůže pořídit, pokud se firmě neupíše na využívání datové sítě.

Firma si nicméně začíná stěžovat, že uživatelé iPhonu jsou moc aktivní a dokládá to statistikou, podle které takoví klienti přes sítě přenášejí pětkrát až sedmkrát více dat než majitelé jiných telefonů, kteří mobilní datové služby využívají spíše sporadicky. V porovnání s třídou klientů vlastnících smartphony pak majitelé iPhonu přenášejí asi dvakrát více dat.

Nářky společnosti pak směřují také k tomu, že je nucena stále investovat do výstavby dalších částí sítí, aby byly schopné nároky klientů utáhnout. Někteří si proto pohrávají s myšlenkou, že by operátor mohl začít klientům účtovat další peníze za přenesený objem dat. Nebo by mohlo dojít k omezení rychlosti u nejaktivnějších lidí, kteří stahují velké množství dat.

Zavedení limitů prý ale příliš nehrozí a firma se má zaměřit na „osvětovou kampaň“, v níž klientům vysvětlí, že často přenášejí zbytečně velká data a zbytečně často… Jak chce však dosáhnout toho, aby lidé přestali data přenášet, nikdo ze zástupců neprozradil. Opatření mají být představena ale už zkraje příštího roku.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód