Scinet.cz » Internet, Zprávy

Twitter, Facebook a další pod masivními útoky

10.8. 2009, Oldřich Klimánek
téma: , ,

Twitter

Populární sociální síť Twitter se v minulém týdnu ocitla pod vůbec největším náporem útoku typu DoS (Denial-of-Service). Služba byla několik hodin zcela nedostupná a podle prohlášení Twitteru probíhá ještě v těchto dnech.

Při útocích tohoto typu útočník zahlcuje servery sítě řadou dotazů, vlastně „umělých“ návštěv, což vede k ochromení chodu sítě a její nedostupnosti pro normální uživatele.

Uživatelé si ve stejnou dobu, kdy byl nedostupný Twitter, stěžovali rovněž na problémy a špatnou dostupnost další sociální sítě Facebook. Jak se brzy ukázalo, útoky spolu úzce souvisely a pocházely od stejného nebo stejných útočníků. Ti se snažili vyřadit z provozu také blogovací služby LiveJournal a Google Blogger, ale také videoportál YouTube.

Podle informací některých odborníků z týmu Facebooku a Twitteru byly útoky mířeny pouze proti jednomu uživateli, který na těchto sítích má své účty – jedná se o Gruzínce s přezdívkou Cyxymu. Max Kelly, šéf oddělení bezpečnosti Facebooku, pro server Cnet.com řekl, že se jednalo o útoky s cílem gruzínského blogera umlčet. Spekuluje se proto o politickém podtextu útoků – je tomu totiž přesně rok, co vypukl válečný konflikt mezi Gruzií a Ruskem.

Twitter má problémy i dnes; jde zejména o zpožděné aktualizovaní stavů přes programy využívající jeho API.

Oldřich Klimánek

Vydavatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Vypršel časový limit. Prosím, obnovte kontrolní otázku pomocí tlačítka napravo.