Scinet.cz » Články

Téma: Mac OS X

IT/Počítače, Kavárna, Nepřehlédněte, Tipy a triky, Věda »

[ 17.4. 2011 | Komentář (1) ]
Matematika na počítači aneb Skvělé matematické systémy zdarma

Svět matematických systémů není složen jen z těch zvučných jmen známých komerčních programů, které jsou finančně dost nákladné. Matematici, fyzici a další vědci mají k dispozici řadu výkonného softwaru zcela zdarma. Snad někomu náš malý návod, co „vše“ lze bezplatně využívat na osobním počítači.
Začněme tím jednodušším – v tom smyslu, že takové matematické nástroje se hodí všem uživatelům, kteří tu a tam potřebují něco spočítat, nakreslit grafy apod., aniž by měli sebemenší znalosti skriptování v různých matematických a programovacích jazycích.
Ikonou mezi bezplatnými matematickými nástroji je …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 13.3. 2011 ]
Hackeři pokořili Windows 7 i Mac OS X

5. ročník soutěže PWN2OWN začal. Souboj špiček na bezpečnost operačních systémů a webových prohlížečů přinesl hned poražené: Internet Explorer/Windows 7 a Safari/Mac OS X. Google Chrome nikdo nepřekonal.
Společnost Apple pár dní před zahájením klání uvolnila sadu bezpečnostních záplat pro webový prohlížeč Safari a operační systém iOS (verze 4.3 je již dostupná ke stažení). Opraveno bylo přes 60 objevených zranitelností, kterých by bylo možné zneužít k útokům na operačních systémy Mac OS X, iOS (mobilní verze), ale vlastně také Windows.
Tato sada aktualizací byla vydána docela krátce poté, …

IT/Počítače, Kavárna, Komentáře »

[ 4.6. 2010 ]
Google nechce používat Windows. Otázkou není proč, ale proč mu to trvalo tak dlouho

Google přestává používat na pracovních počítačích operační systém Windows. Uvedl to list The Financial Times, který citoval několik zaměstnanců firmy. Důvodem přechodu z Windows na linuxové systémy a také Mac OS X od Applu jsou obavy o bezpečnost firemních sítí.
Google totiž v nedávných měsících čelil kybernetickým útokům — podle všeho vedeným z Číny. Útočníkům se podařilo získat přístup k určitým e-mailovým schránkám (čínských disidentů a aktivistů bojujících za lidská práva apod.) a také mu měli „odcizit duševní vlastnictví“ a získat přístup k blíže nespecifikovanému důvěrnému …

IT/Počítače »

[ 1.4. 2010 | Komentářů (2) ]
Windows 7 i iPhone: hackeři je napadli během chvíle

Nový ročník hackerské soutěže Pwn2Own přinesl zajímavé výsledky: během chvíle padly nejpoužívanější webové prohlížeče a s nimi nové zcela záplatované Windows 7 i Mac OS X 10.6. Ovšem cestu přes produkty Googlu se nepodařilo najít nikomu. Úspěšně atakován byl i populární iPhone.
Soutěž Pwn2Own, pořádaná společností TippingPoint, byla součástí konference CanSecWest konané mezi 20. a 26. březnem v kanadském Vancouveru. „PWN2OWN rok od roku roste a mezi účastníky konference je podle všeho hodně oblíbená. Přitahujeme ty nejlepší a nejbystřejší lidi, kteří se s námi chtějí podělit …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 12.10. 2009 ]
Nový Mac OS X trpí vážnou chybou: uživatelé hlásí ztráty dat

Nová verze operačního systému od společnosti Apple má podle hlášení uživatelů trpět chybou, která vede až ke ztrátě všech dat souvisejících s uživatelskými účty.
Mnozí majitelé Macintoshů si na internetových fórech stěžují, že po přechodu na vyšší verzi (Snow Leopard) a po přihlášení do systému pod účtem „host“ dochází ke smazání jejich osobních dat. Mizí tudíž nejen nastavení systému a všech aplikací, ale rovněž se ztrácejí soubory v osobních složkách, tj. dokumenty, fotografie a hudba apod. Nejvíce problémů hlásí uživatelé, kteří na vyšší verzi migrovali z …

IT/Počítače, Zprávy »

[ 30.8. 2009 ]
Nový Mac OS X startuje jen s 32bitovým kernelem

V pátek na trh uvedený operační systém Mac OS X 10.6 startuje pouze s 32bitovým jádrem, přestože obsahuje řadu 64bitových aplikací. Aby se nahrálo 64bitové jádro, je nutné při startu Macinstoshe držet kouzelnou kombinací kláves. Důvod? Kompatibilita.
Sever ZDNet.com cituje Stuarta Harrise, marketingového manažera pro softwarové produkty, který rozhodnutí Applu zdůvodňuje garancí bezproblémového chodu nového systému a jeho programů. „Snažili jsme se, aby nový Mac OS X pracoval hladce, takže aby lidi nenaříkali ‚ach, tohle nefunguje, protože to ještě není dostupné’“.
Jak se zdá, automatické spouštění 64bitového …

Internet, IT/Počítače, Kavárna »

[ 19.2. 2009 | Komentářů (2) ]
Microsoft dále ztrácí uživatele. Podíl Windows stále klesá

Podíl operačního systému Windows (v různých verzích) neustále klesá. Pokles je vidět zejména na severoamerickém a západoevropském trhu, kde se velké oblibě těší počítače společnosti Apple, na nichž je nainstalován operační systém Mac OS X.
Pro Microsoft z hlediska statistiky to nejsou příznivé roky, podíl Windows klesá neustále, navíc teď firma musí čelit problémům kvůli nižším ziskům a propouští 5 000 zaměstnanců.
Historický propad podílu Windows na osobních počítačích nastal loni v listopadu. Údaje zpracované společností Net Applications ukázaly, že vůbec poprvé v novodobé historii se Windows …

Internet, IT/Počítače »

[ 3.12. 2008 ]
Microsoft ztrácí uživatele. Windows jsou na historickém minimu

Při sledování měsíčních statistik používání operačních systémů na osobních počítačích si nelze nevšimnout jedné věci: Od chvíle, co Microsoft naprosto ovládl trh, začíná své uživatele pomalu ztrácet. Podíl Windows v novodobé éře PC poprvé klesl pod 90 %.
Počet uživatelů Windows neustále klesá. Za poslední dva roky Windows zaznamenaly citelný propad v podílu na trhu. Naopak konkurenční platformy začínají čím dál více posilovat.
Takto jasně hovoří dostupná čísla pocházející od společnosti Net Applications, která je získala sledováním návštěvnosti světových webů. Byť operační systémy rodiny Windows pro osobní …