Scinet.cz » Články

Téma: Kvantové počítače

IT/Počítače, Kavárna, Věda »

[ 25.6. 2010 ]
Rekordně rychlý kvantový generátor náhodných čísel

V krátkém časovém rozmezí padly dva rekordy v rychlosti generování náhodných čísel pro přípravu bezpečných šifrovacích klíčů. Nejprve tým amerických vědců se dostal k rychlosti 100 Mbit/s, teď Čína hlásí několikanásobné překonání rychlosti. Jejich technika generuje náhodná čísla rychlostí 300 Mbit/s a navíc technologické provedení slibuje brzké nasazení do moderních …

IT/Počítače, Věda »

[ 31.12. 2007 | Komentář (1) ]
Fyzici provedli první kvantový výpočet

Výzkumní pracovníci z University of Queensland, kteří jsou součástí mezinárodního vědeckého týmu, poprvé v historii provedli kvantový výpočet. Jde o důležitý krok k sestavení kvantových počítačů.
Profesor Andrew White z Centre for Quantum Computer Technology z University of Queensland společně s kolegy z kanadské University of Toronto tvrdí, že se jim …

Věda »

[ 2.5. 2007 ]

Brazilští fyzici poprvé v historii pozorovali podivný kvantový jev, který je velkou překážkou ve vývoji kvantových počítačů.
V kvantových počítačích budou základem informací kvantové bity. Ty se od normálních bitů liší tak, že nejsou rovny ani jedničce a ani nule, ale jsou superpozicí obou stavů.
Problém je ten, že kvantové …

Věda »

[ 5.3. 2007 ]

Němečtí fyzici udělali další krok na cestě za kvantovými počítači. Vyvinuli nový způsob, jak kontrolovat nejen směr částic světla — tzv. fotonů —, ale také jejich polarizaci.
„V kvantových počítačích budou výpočty řízeny kvantovou povahou částic,“ píše pro server Physorg.com Gerhard Rempe z Ústavu Maxe Plancka v Německu. „Jeden přístup …

IT/Počítače, Věda »

[ 2.3. 2007 ]

Kanadská společnost D-Wave oznámila, že sestrojila první funkční kvantový počítač, který prý bude brzy k dispozici i na trhu.
Počítač Orion firmy D-Wave sídlící ve Vancouveru podle sdělení firmy používá procesor složený ze supravodivého niobu a hliníku.
Kvantové počítače jsou snem všech technologů a vědců. S jeho pomocí by bylo …

IT/Počítače, Věda, Zprávy »

[ 28.2. 2007 ]

Vcelku neznámá kanadská společnost D-Wave oznámila, že sestrojila první funkční kvantový počítač, který prý brzy bude k dispozici i na trhu.
Počítač Orion firmy D-Wave sídlící ve Vancouveru podle sdělení firmy používá procesor složený ze supravodivého niobu a hliníku.
Mnoho fyziků a odborníků na problematiku kvantových počítačů …

Věda »

[ 10.4. 2006 ]

(Pro Český rozhlas Leonardo)
Podle některých vědců je možné získat informace z černých děr. Ukazují to výpočty Setha Lloyda, teoretického fyzika z Massachusettského technického institutu (MIT). Lloyd zjistit, že z černé díry se v průměru ztrácí pouze titěrné množství informace – jen půl kvantového bitu neboli quibitu –, nehledě na to, …