Scinet.cz » Články

Téma: Asteroidy

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 23.2. 2011 | Komentářů (10) ]
Je pro Zemi větším nebezpečím asteroid Apophis, nebo parazitní vědci a amatérští novináři?

V polovině února se světovými a českými médii prohnala zpráva o tom, že vědci varují před zkázou, představovanou srážkou Země s asteroidem Apophis. K té má podle citovaných odborníků dojít v roce 2036. Média přetlumočila prohlášení několika lidí, kteří opakovaně bijí na poplach a volají po akci, která má Zemi před nebeským tělesem ochránit.
V případě Apophis jsou zprávy podobného ražení poměrně nudnou záležitostí plnou recyklovaných tvrzení nezakládajících se na vědeckých faktech, avšak tato zpráva opět učebnicově ukazuje, jak snadno se kupí, udržují a prodávají překroucená …

Kavárna, Komentáře, Věda »

[ 6.8. 2010 | Komentářů (3) ]
Modely a pravděpodobnost v médiích: Dopad asteroidu v roce 2182 vyhladí život na Zemi

Když jsem minulý týden psal o počítačových modelech a bílém světě, který podle matematických počítačových modelů zachrání planetu před klimatickou zkázou, zrovna se v domácích a světových médiích objevila další zpráva s katastrofickou prognózou, jež byla založena na výsledku počítačového modelu. Jeho výstup však nebyl tak překvapivý jako samotné sdělení médií. Ta opět dokázala, jak jsou naprosto neschopná dnes něco sdělovat.

Mezi 27. a 29. červencem se ve sdělovacích prostředcích jako tsunami nesla zpráva, že podle vědců v roce 2182 hrozí reálná srážka s asteroidem.
Zpráva byla …

Věda »

[ 11.1. 2008 ]

Marťani mohou spát klidněji. Podle propočtů vědců totiž pravděpodobnost proklamované srážky s asteroidem razantně klesla. Dřívější předpovědi přitom dávaly kolizi, k níž mělo dojít 30. ledna, velkou šanci.
Asteroid 2007 WD5, který vědci objevili 20. listopadu loňského roku, podle dřívějších předpovědí měl s pravděpodobností 1:75 do Marsu narazit 30. ledna. Poslední výpočty však ukazují, že pravděpodobnost takovéto události klesla na hodnotu 1:10 000, což srážku nejspíše vylučuje.
Přitom ještě pozorování, jež přišla po prvních senzačních zprávách, naznačovala, že kolize nastane dokonce s pravděpodobností 1:25, tedy …

Věda »

[ 29.12. 2007 ]

Zpráva jako vyšitá z marťanského katastrofického filmu: za měsíc do nás narazí asteroid! Aspoň na to ukazují výpočty pozemských vědců, kterým se tak z bezpečí modré planety může naskytnout hezká podívaná.
30. ledna 2008, tak zní datum dopadu asteroidu na povrch našeho rudého souseda (…). Astronomové to zjistili pomocí propočtů dráhy nově objeveného asteroidu s označením 2007 WD5, který nalezli 20. listopadu 2007. Objev učinili pomocí 1,5metrového teleskopu poblíž Tucsonu v Arizoně v rámci programu NASA pro odhalování asteroidů, které by mohly ohrozit Zemi.
Asteroid …

Věda »

[ 17.10. 2006 ]

V květnu roku 2001 proletěl kolem Země ve vzdálenosti 4,8 milionů kilometrů asteroid označovaný jako 1999 KW4. Astronomové neváhali a těleso prostudovali radarem. Odražený signál leccos odhalil. Podívejte se s námi na animaci jeho pohybu!
Klikněte sem pro kolekci snímků.
Jak pozorování ukázala, asteroid je složen ze dvou těles: z větší části zvané Alfa a z menší Beta. "Dvojitý asteroid" připomíná zmenšeninu Země a Měsíce. Menší složka obíhá kolem větší s periodou sedmnácti hodin a poloměr její dráhy je 2,5 kilometrů. Průměr většího tělesa je …