Scinet.cz » Věda

Rekord: LHC už má energii jako žádný jiný urychlovač

30.11. 2009, Oldřich Klimánek
30. listopadu se z LHC stal nejsilnější urychlovač částic. Svazky dosáhly energie 1,18 TeV (CERN)

30. listopadu se z LHC stal nejsilnější urychlovač částic. Svazky dosáhly energie 1,18 TeV (CERN)

Velký hadronový srážkostroj je částicím schopen dodat tolik energie jako žádný jiný urychlovač před tím. Operační energie sice ještě ani zdaleka nedosahuje maximálních hodnot, přesto už LHC předčilo doposavad nejvýkonnější urychlovač Tevatron ve Fermilabu, který sídlí v městě Batavia poblíž Chicaga.

Fyzici dnes protonovým svazkům v útrobách urychlovače dodali energii 1,18 TeV, slavný Tevatron naproti tomu pracuje s částicemi o energii 0,98 TeV (svazky se tedy srážejí s energií 1,96 TeV).

Je to přesně deset dní, co se urychlovač LHC znova probudil k životu. Více než rok musel stát kvůli incidentu ze září roku 2008, kdy do jeho útrob uniklo velké množství helia. Od té doby vědci museli LHC pořádně prohlídnout, opravit, doladit a doplnit a určité práce ještě budou pokračovat. Vždyť je to ten nejsložitější a nejdůmyslnější stroj, jaké lidstvo ve své historii sestavilo.

Dnešní výsledek je v určitém ohledu překvapením, energie nad 1 TeV na svazek byla totiž slíbena do Vánoc (což se samozřejmě skvěle podařilo splnit). Minulý týden (23. listopadu) proběhly i první zkušební srážky protonů při celkové energii asi 1 TeV. Více v článku LHC je zpět, proběhly první kolize.

Do konce roku fyzici budou provádět ještě další testy, teď budou postupně zvyšovat intenzitu svazků. První experimenty se v útrobách drtiče hmoty mají odehrát už v prvním čtvrtletí 2010, ovšem „jen“ při energii 7 TeV (3,5 TeV na svazek).

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód