Scinet.cz » Kavárna, Věda

LHC je zpět, proběhly první kolize

27.11. 2009, Oldřich Klimánek
Radost vědců - šém přivedl k životu nejdůmyslnější fyzikální monstrum

Nikoli tábor ČSSD při pohledu na výsledky miliontého volebního modelu Medianu, ale radost vědců v CERN - šém přivedl k životu nejdůmyslnější fyzikální monstrum.

Urychlovač částic, který bude zkoumat ty z největších tajů vesmíru, byl s velkou slávou přiveden opět k životu. Po více než roce oprav, pečlivých testů a dodaných vylepšení se v útrobách nejsložitějšího stroje, jakého kdy lidstvo postavilo, objevily první svazky částic.

Ještě počátkem měsíce se ale vědci museli vypořádat s problémem, který způsobil supravodivosti neznalý opeřenec, jenž při průletu nad venkovní částí LHC fyzikům z nebe seslal trochu dielektrického materiálu (bonton, ptáku).

I malý kousek trusu způsobil v LHC problém, zvýšil totiž teplotu systémů. Operační teplota supravodivých magnetů jinak činí neskutečných 1,9 K (-271,25°C.), ovšem ptačí nadílka ji zvýšila na zhruba 10 K. Kdyby v tu dobu LHC běžel, nové bezpečnostní systémy by jej vyřadily z provozu. Ne snad proto, že by urychlovač mohl představovat nebezpečí pro okolí, ale protože fyzici chtějí předejít potížím, které se objevily loni na podzim a kvůli kterým musel stroj být více než rok odstavený.

Když se dva protonové svazky perou, fyzici se smějou...

Když se dva protonové svazky perou, fyzici se smějou...

Každopádně před pár dny, 23. listopadu, vědci do tunelu LHC vpustili dva protonové svazky v obou směrech. Testy jim pomohly provést potřebnou synchronizaci a připravit se na měření výsledků srážek. Dráhy svazků částic se nejprve brzy odpoledne protnuly v místech označovaných jako 1 a 5, v místech, kde číhají detektory ATLAS a CMS. Později odpoledne se částice zkřížily v bodech 2 a 8, kde spočívají detektory ALICE a LHCb.

Operační energie nedosahují ještě maximálních hodnot: původní energie svazků byla nastavena na „pouhých“ 0,5 TeV, LHC každému z paprsků však bude s to dodat energii 7 TeV. Kolize tedy budou probíhat při energii 14 TeV.

Fyzici do Vánoc plánují energii zvýšit na 1,2 TeV na svazek, tehdy LHC bude již výkonnější než Tevatron ve Fermilabu (Chicago), a po Novém roce na 3,5 TeV na svazek. To podle dřívějších prohlášení CERNu bude na nějakou dobu (patrně celý rok 2010) hraniční energie, se kterou si v LHC budou vědci hrát. Důvod je ten, že dříve, než dojde k „regulérním“ srážkám, musí dále otestovat některá kritická místa urychlovače (kde při dřívějších mravenčích kontrolách zjistili vyšší hodnoty odporu měděných stabilizátorů), což si žádá ještě sběr ohromného množství dat. Až se operační tým naučí LHC pořádně ovládat (:-)), každému svazku dodají šťávu o 5 TeV. Na konec roku 2010 se ještě plánují první experimentální srážky s ionty olova. Poté může opět začít mediálně odstartovaný exodus občanů do hor, kde počkají na prosinec 2012. Nejlépe s Tamiflu v kapse a pořádnou rouškou.

Oldřich Klimánek

Provozovatel serveru Scinet.cz.


Komentáře (5) »

 • -tri- napsal:

  A co na to strangelet…?
  az to ohuli naplno.
  Mam si pripravit tleleport?
  a nebo se konecne podivame za horizont udalosti.
  To by byla nejvetsi vedecka bomba!

 • Oldřich Klimánek napsal:

  @Ivii

  Tohle je myšleno vážně? Ta poslední věta v článku byla plná sarkasmu — smutné, že to ještě musím vysvětlovat. Každopádně Váš komentář mažu, o těchto hloupostech a lá 2012 aj. si povídejte v mainstreamových médiích. Jestli míníte šířit poplašné zprávy…

 • -tri- napsal:

  O zadnem 2012 nic nevim, ani me to nezajima. Tohle nazyvate sirenim poplasne zpravy? Pokud se o ne zajimate, pustte si tv -> „praseci“ chripka. Ja se tomuto sportu nevenuji!
  NEJSMUTNEJSI JE KDYZ LIDE Z NADMERNE PRACE NA PC PRIJDOU O SMYSL PRO HUMOR!
  [vas sarkasmus jsem samozrejme pochopil o to vic me zarazilo za nejste schopen pochopit sarkasmus nekoho jineho!]

 • Oldřich Klimánek napsal:

  Dobrý večer! Nejsmutnější ovšem je, když člověk pořádně nečte. ;-) Vy se jmenujete, či si přezdíváte, Ivii? ;-) Ten komentář, ona odpověď, je právě uvozena jako „@Ivii“ — tento člověk zde totiž psal o mayském kalendáři, konci světa v prosinci 2012 a právě v souvislosti s LHC. Proto ten komentář tady není, jak jsem slíbil, tak jsem jej smazal, kdežto ten Váš zde zůstal.

  Pohodu přeje
  O.K.

 • -tri- napsal:

  to O.K.
  No mate pravdu to @Ivii, jsem prehledl. On ten Vas komentar byl pod tim mym, proto to nedorozumeni.
  Omluva.


VLOŽIT KOMENTÁŘ

Kontrolní kód